DünyaManşet

İran-ABD krizinde Trump’tan tehdit: İran savaş istiyorsa sonları olur

0

Irak’ta ABD Bağdat Büyükelçiliği yakınına füze atıldı. Trump, ‘Bir daha ABD’yi asla tehdit etmeyin. Bu resmi olarak sonunuz olur’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ‘Yeşil Bölge’ye füze atılmasının ardından, “İran bir savaş istiyorsa, bu İran’ın resmi olarak sonu olur. Bir daha asla ABD’yi tehdit etmeyin” açıklamasında bulundu. Yüksek korumalı Yeşil Bölge’de ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği de bulunuyor. Füzenin düştüğü yerde can kaybı yaşanmadığı belirtilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta Irak’taki bütün “acil durum personeli” olmayan devlet çalışanlarını geri çağırmış ve geçici süre ile Bağdat’taki büyükelçiliğini kapatmıştı.

‘Savaş ekonomiye zarar verir’

Trump, dün akşam katıldığı televizyon programında ise daha yumuşak bir ton kullandı. Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Fox News’a konuk olan Trump, “Sadece İran’ın nükleer silahları olmamasını istiyorum. Ben savaşa girmek isteyen biri değilim, savaş ekonomiye zarar verir ve en önemli insan öldürür” diye konuştu.

ABD Başkanı, Mayıs ayının ilk günlerinde İran’dan gelen “bir tehdit hakkında istihbarat” gerekçesiyle bölgeye savaş gemileri göndermişti. Bu kararın ardından gelen karşılıklı açıklamalar ve hamleler iki ülke arasında askeri ve siyasi krize neden oldu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.