DünyaManşet

İran-ABD hattı geriliyor

0

İran’ın ABD’ye ait İHA’yı vurması üzerine, İran’ın çok büyük hata yaptığını söyleyen Trump, ‘İran’a saldıracak mısınız’ sorusuna ‘Kısa sürede görürsünüz’ yanıtı verdi.  Rusya’da ABD’yi uyardı: Ortadoğu’da yeni bir çatışma çıkabilir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İran güçlerinin ABD’ye ait bir insansız hava aracını vurmasıyla ilgili olarak “İran çok büyük bir hata yaptı” dedi. Trump “İran’a saldıracak mısınız’ sorusunu da “Kısa sürede öğreneceksiniz” diye yanıtladı.

İran‘ın bugün ABD’ye ait bir askeri insansız hava aracını düşürdüğü açıklanmıştı. İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının İran hava sahasında düşürüldüğünü iddia ederken, Reuters haber ajansına bilgi veren ABD’li kaynaklar İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söylemişti. ABD’li bir yetkili düşürülen insansız hava aracının ABD Donanması envanterinde bulunan MQ-4C Triton tipi bir araç olduğunu söylemişti.

İran’ın açıklamasında olayın Hürmüzgan eyaletindeki Kühmübarek‘te meydana geldiği belirtildi. ABD’li savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.

Gerilimin odağı Hürmüz

Hürmüz Boğazı‘na kıyısı olan bölge, son haftalarda ABD ile İran arasında yükselen tansiyonun odak noktası haline gelmiş durumda. Son olarak Umman Körfezi‘nde iki tankerin saldırıya uğramasının ardından ABD İran’ı suçlamış ve bölgeye ilave bin askeri personel sevk edileceğini duyurmuştu.

Washington yönetimi, İran’ı Hürmüz Körfezi’ndeki tankerlere yönelik mayınlı saldırılar düzenlemekle suçluyor. İran ise iddiaları reddediyor.

‘Kısa sürede öğreneceksiniz’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Beyaz  Saray’daki görüşmesi sırasında da basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trump, “Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel  olarak bunun kanıtlarına sahibiz. Bunu yapan kişiler büyük bir hata yapmıştır,  yapanlar başıboş ve aptal birileri olmalı.” diye konuştu.

Trump, “ABD’nin İran’a yönelik bir saldırı planı var mı?” şeklindeki  bir soruya ise “Yakında göreceksiniz.” diye yanıt verdi.

Kanada Başbakanı Trudeau da “İran kaynaklı gerilimden  dolayı çok endişeliyiz çünkü biz de NATO dolayısıyla Irak’ta görevler yapıyoruz.  En yakın müttefikimizle bunları konuşuyoruz ve uluslararası kamuoyu olarak nasıl  ilerleyeceğimizi de değerlendiriyoruz.” yorumunu yaptı.

Rusya: ABD durumu bilinçli olarak kötüleştiriyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ortadoğu’ya Patriot bataryaları, insansız hava araçları ve uçaklar göndermesi yönündeki kararına ilişkin, “ABD, İran ile ilgili durumu bilinçli olarak kötüleştiriyor” dedi.

Ryabkov, Rusya’nın Soçi kentinde, ABD’nin Ortadoğu’daki artan askeri faaliyetlerini, gazetecilere değerlendirdi. ABD’nin, İran’a baskı kurmaya devam ettiğine dikkati çeken Ryabkov, “ABD, İran ile ilgili durumu bilinçli olarak kötüleştiriyor” dedi. Ryabkov, ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması ve istikrara kavuşturulması için siyasi ve diplomatik araçlara başvurulması gerektiğini vurgulayarak, “Aksi halde, bölgede yeni bir çatışma yaşanabilir. Bu kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de Rusya’nın Ufa şehrinde Uluslararası Siber Güvenlik Konferansı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın, konferansta, yaptırımlara karşı mücadele ile ilgili kalıcı bir uluslararası mekanizmanın oluşturması önerisi getirdiğini ve Rusya’nın bu öneriyi desteklediğini belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Direktörü Koramiral Michael Gilday, daha önce, İran’a karşı bölgeye sevk edilecek ek askeri unsurun, keşif amaçlı insanlı ve insansız hava araçları, 4 Patriot bataryasından oluşan bir Patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve bir savaş uçağı filosundan oluştuğunu açıklamıştı.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.