Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiFoto GaleriManşet

İnsanlar kaplumbağaların beş sahilinden birini daha alıyor

0

Haber: Abidin YAĞMUR

*

Mersin’in Mezitli ilçesindeki özel bir işletmeye kiralanan ve ardından düğün salonu açılan Davultepe Gümüşkum Tabiat Parkı‘nda, hem plastik kirlilik arttı hem de deniz kaplumbağalarının yaşam alanları tehlikeye atıldı.

Tabiat Parkı Orman ve Su İşleri Bakanlığınca geçtiğimiz yıllarda özel bir işletmeye kiralanmıştı. O işletme önce düğün salonu açtı, ardından beach kulüp açtı, konser organizasyonlarına başladı. İşletme ayrıca kumul alanı iş makineleriyle tahrip etti, bazı yerlerde kumul alanın üzerine toprak tabaka örttü, ağaçlandırma yaptı. Bu faaliyetlerin sonucunda sahilde plastik atık kirliliği de gözle görülür şekilde arttı. Bunlardan doğrudan doğruya etkilenenler ise deniz kaplumbağaları oldu.

Çevre örgütleri, Mersin’deki 5 deniz kaplumbağası yuvalama alanından biri olan Gümüşkum’da tahribatın durdurulması, deniz kaplumbağalarının durumu da gözetilerek düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuyor. Mersin Barosu Çevre Komisyonu‘nun açtığı idari dava ise devam ediyor.

Mersin Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu üyeleri, 16 Haziran Dünya Deniz Kaplumbağaları Koruma Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu üyesi Başak Keskin, deniz kaplumbağalarının Akdeniz’de toplam 21 adet yuvalama alanı olduğunu ve bunun beş adedinin Mersin’deki sahillerde bulunduğunu belirtti.

‘Davultepe Gümüşkum Tabiat Parkı eğlence parkına dönüştürüldü’

Davultepe Gümüşkum Tabiat Parkı‘nın yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olmasına rağmen bölgenin eğlence parkı haline getirildiğini ifade eden Keskin, “Deniz kaplumbağalarının Mersin’de bulunan 5 üreme alanlarından birisi de Davultepe 100. Yıl (Gümüşkum) kumsalıdır. Davultepe Gümüşkum Tabiat Parkı’nın yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olduğu akademik çalışmalar ile de tespit edilmiştir. Uzun süredir yapılan bilimsel çalışmalar oranın koruma altına alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bilindiği üzere yapılan özelleştirme ile bölgede eğlence tesislerinin faaliyete geçmesi ile birlikte, kumsalın dokusunu değiştirecek birçok girişim yapılmıştır. Bu alan deniz kaplumbağalarının yuvalama yaptığı ve kum zambaklarının yoğun bulunduğu Tabiat Parkı halinden masa ve sandalyelerin kumsala yerleştirildiği, organizasyonlarının yapıldığı çok sesli eğlence parkı haline getirilmiştir” dedi.

‘Deniz kaplumbağalarının yuvalama alanları korunmalı’

Deniz kaplumbağalarının her yılın mayıs ayından ağustos ayına kadar kumsallara gelerek yumurtalarını bıraktığını vurgulayan Keskin, “Yumurtlama süreci içinde, yuvalama kumsalı ve çevresindeki yüksek ses, ışık ve hareketlilikten oldukça olumsuz etkilendikleri bilinmekte; bütün bu davranışlara engel olunmaması deniz kaplumbağasının kendini tehlikede hissedip yuva yapamadan denize dönmesine neden olmaktadır. Bu da zaten türünün devamlılığı tehlikede olan bir canlının korunmaya ne kadar özen gösterilmesi gerektiğini ifade etmeye yetmektedir. 16 Haziran tarihi Dünya Deniz Kaplumbağaları Koruma Günü ilan edilmiştir. Dünya Deniz Kaplumbağaları Koruma Günü’nde 100. Yıl Tabiat Parkı’nın yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsalı olarak tescil edilmesi ve bu alanın özel olarak koruma altına alınması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bu savaşı kime karşı, neden veriyoruz?’

Mersin Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. Derya Demir de “Kentin hemen hemen bütün duyarlı özneleri Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkı’ndaki katliamı durdurmak için bir araya geldi. Tüm süreci endişeyle ama yakından takip ediyoruz. Doğamız için attığımız adımlar sürekli boşa çıkarılmaya çalışılıyor. Nesli tükenen yeşil deniz kaplumbağalarının yaşam alanını korumak için adeta savaş veriyoruz. Bu savaşı kime karşı, neden veriyoruz? Doğayı korumak, bir canlı türünün yaşam alanının yok edilmesine karşı çıkmak hepimizin görevi değil mi? Doğa hepimizin değil mi? Tarım ve Orman Bakanlığı neden görevini yapmıyor?” ifadelerini kullandı.

Comments

Comments are closed.