Dünya

İngiltere, Suriyeli muhaliflere daha fazla para verecek

0

İngiltere, Suriyeli muhaliflere yardımını artırma kararı aldığını açıkladı.
    

Dışişleri Bakanı William Hague, başta Özgür Suriye Ordusu (FSA) adlı muhalif grup olmak üzere, muhalif gruplara 5 milyon sterlin fazladan yardım sağlayacağını kaydetti.

Tıbbi malzemelerle birlikte Suriyeli muhaliflere, radyo ve uydu malzemeleri ile taşınabilir jeneratörler de sağlanacak.

İngiltere yardımın, muhaliflere silah sağlanması anlamına gelmediğine dikkati çekerken, yardımı artırma adımının İngiliz hükümetinin muhalif gruplara güveninin artığı anlamına geldiği yorumları yapılıyor.

İngiltere daha önce Suriye’deki insan hakları aktivistlerinin eğitimi için 1,4 milyon sterlin, gıda, su, barınak gibi insani yardımlar içinse 27,5 milyon sterlin sağlıyordu.

Dışişleri Bakanı Hague, Times gazetesinde konuya ilişkin yer alan makalesinde, muhaliflere silah sağlamamanın ülkenin politikası olmaya devam ettiğini ancak, demokratik bir Suriye isteyen muhaliflerle çalışmamanın, El Kaide ve diğer aşırıcı grupların devreye girmesine yol açacağını bildirdi.

Hague, Esed sonrası döneme hazırlandıklarını belirttiği yazısında, “Muhaliflere yardım, iç savaşta taraf tutmak anlamına gelmiyor. Suriye’de kargaşa o kadar büyük ki Suriye’yi gelecekte yöneteceklerle ilişki kurmamız lazım” ifadesini kullandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.