ManşetTürkiye

İnfaz düzenlemesi Anayasa Mahkemesi gündeminde

0
Fotoğraf: AA

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP‘nin yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali istemiyle açtığı davanın ilk incelemesini 6 Mayıs’ta yapacağını duyurdu. 

AA’nın aktarımına göre CHP, infaz düzenlemesine ilişkin çıkarılan kanunun tümünün şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istiyor.

İlk inceleme 6 Mayıs’ta

Yapılan başvuruda kanunun tümünün yanı sıra bazı suçlar hariç denetimli serbestlik süresinin bir yıldan üç yıla çıkarılmasına olanak tanıyan 52’inci maddesiyle 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun değiştirilen geçici 6’ncı maddesinin şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi talep edilmişti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 6 Mayıs’ta yapılacak gündem toplantısında başvurunun ilk incelemesini yapacak. Genel Kurul, yapacağı ilk inceleme sonucu başvuruda bir eksiklik olup olmadığını inceleyecek. Başvuruda bir eksiklik tespit edilmezse, iptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşülerek karara bağlanacak.

90 bin tutuklu ve hükümlü tahliye edildi

Belirli suçlarda indirim ve tahliye öngören 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 14 Nisan’da Meclis’te kabul edilmişti.

Pakette öldürme, cinsel taciz gibi suçlarda ceza indirimi devreye girerken siyasi suçlarda herhangi bir indirim uygulanmamıştı. Kanundan yararlanan yaklaşık 90 bin tutuklu ve hükümlü tahliye edilmişti.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.