ManşetTürkiye

İmamoğlu’dan yangın söndürme sorumluluğu tartışmasına yanıt: Acizlik olarak görüyorum

0

Rumelihisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı’nın Aşiyan İstasyonu’nda gerçekleştirilen ray kaynatma etkinliğine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada Türkiye’de bir süredir devam eden yangınlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın orman yangınlarında sorumluluğu belediyelere attığını hatırlatan İmamoğlu, “Derin bir acizlik olarak görüyorum” yorumunda bulundu.

‘Milletimiz buna kanmaz’

Açıklamasında ülkedeki yangınlara da değinen İBB Başkanı, yangın söndürme sorumluluğuyla ilgili açıklamalara şöyle cevap verdi:

Son yangın konuları da ne yazık ki milletçe bizim çok canımızı yaktı. Ama bir yandan hayatın gereği, büyük şehirlerimizin ihtiyacı noktasında sorumluluk alanlarımızla ilgili -altını çiziyorum, sorumluluk alanlarımızla ilgili- işimize liyakatli insanlarla, doğru projelerle, doğru finansman modeliyle devam ediyoruz. Umut ediyorum ki, sorumluluk alanında olan işlere her kurum aynı ilgiyi, aynı özeni göstersinler. Yani bu ülkede, en ücra köyünde yaşayan insan da şehirde yaşayan insan da bir ormanın kime ait olduğunu bilir. Nasıl ki İstanbul şehrinin, şehirle ilgili sorunları bize aitse; metro, füniküler gibi işlerin zamanında yapılması, finansmanının bulunması, zamanında bir trenin siparişinin verilip, inşaat biterken gelmesi gibi gibi senkron işler üretme becerisini gösterme zorunluluğumuz varsa -ki bunu iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum- işte aynı şekilde orman sorumluluğunun da Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait olduğunu, belediyelere ait olmadığını ve orada ‘Çıkan bir kıvılcımdan dahi haberimiz olacak ve müdahale edeceğiz’ deyip gazetelere manşet yapan Sayın Bakan’ın veya daha üst yetkililerin bugün ise sorumluluğu belediyelere pas etme çabasında olmasını, derin bir acizlik olarak görüyorum. Yurttaşlarımızı aldatma çabası olarak görüyorum ama milletimiz buna kanmaz. Şu anda orman teşkilatı, itfaiye, yangın ile ilgili teşkilatlar, bizim de İstanbul İtfaiyemizin ekipleri onlarca aracı, yüzlerce personeliyle bölgede hizmetine devam ediyor. Allah hepsini korusun.”

‘Herkes işini yapacak’

Bir kişinin ağzından talimat alarak hareket etmekle süreçlerin yönetilemeyeceğini ifade eden İmamoğlu, şunları dile getirdi:

Sorumluluk alanımız olan kent içi yaşamda, bütün işlerimizi zamanında, doğru tasarlayarak, doğru bütçeyle, doğru insanlarla; yüklenicisinden, çalışan burada kaynağı yapan emekçisine kadar herkesin işine odaklandığı ve işini yaptığı, başka işlerle uğraşmadığı dönemi yaşatmak istiyoruz. Herkes işini yapacak. Yani benim Daire Başkanım işini yapacak. Sarıyer’le ilgili konulara Sarıyer Belediye Başkanımız işini yapacak. Ben işimi yapacağım. Bir kişinin ağzından talimat alarak hareket etmekle, süreçler yönetilemez. Bu ülkenin milyonlarca kabiliyetli, güzel insanları var. Biz o güzel insanlarla bu güzel işleri başarıyoruz. Zamanında eksik olan liyakatli ve doğru zamanda karar alınamamış, süreçlerin iyi yönetilemediği ortamlardan bugüne geldiği için İstanbul, bence gurur duymalı ve mutlu olmalı. 16 milyon İstanbulluyu mutlu etmeye, onları mahcup etmemeye devam edeceğiz. Kararlıyız.”

Ne olmuştu?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlardan sonra yaptığı bir açıklamasında, “Benim son beş günlük bilançoda gördüğüm, Orman teşkilatı yerleşim yerlerini korumaktan, birinci derecede aslında sorumluluk belediyelerdedir, ormanların yanmasına müsaade etmek zorunda kaldık” demişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise katıldığı bir televizyon programında, “Yerleşim bölgelerindeki yangının sorumluluğu kimin? Oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır” ifadelerini kullanmıştı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.