ManşetTürkiye

İmamoğlu: 8 gün oldu kardeşim, hani o soruşturma?

0
Şirinevler Salı Pazarı'nı ziyaret eden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu (ortada) kendisini takip eden basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ( Esra Bilgin - Anadolu Ajansı )

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, seçim iptal edilmesiyle ilgili soruşturma hakkında açıklama beklediklerini söyledi. İmamoğlu, “İlçe seçim müdürleri, kurul üyeleri, sandık kurulundaki o bahsi geçen üyelerle ilgili soruşturmadan bahsedildi. 8 gün oldu kardeşim, hani o soruşturma” diye konuştu.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçelievler ilçesinde Şirinevler Salı Pazarı’nı ziyaret ederek esnafla sohbet etti.

Halkın sorunlarının başında pahalılık geldiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Ekonomi, insanların ne yazık ki hâlâ canını sıkmaktadır. Böyle bir ortamda hep beraber, kol kola bir ekonomi seferberliği ilan etmek varken toplumun sıkıntılarını çözmek ve problemlerine çare olmak varken, ne yazık ki, şehrimiz ve ülkemiz seçim gündemi ile boğuşmaktadır. Bu bizi üzüyor” dedi.

‘KUŞKUYLA VE KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimin iptal kararını “hukuksuz” olarak nitelendiren İmamoğlu, “123 sandıkta kurulan sandık kurulu üyelerinin memur olmadığına dair bir şaibe üretildi. İlçe seçim müdürleri, kurul üyeleri, sandık kurulundaki o bahsi geçen üyelerle ilgili soruşturmadan bahsedildi. 8 gün oldu kardeşim, hani o soruşturma, hani o yüzlerce kişi, ne karar verildi, hangi ifadeler alındı, ifadeler alındı mı, alınmadı mı?” ifadelerini kullandı.

“Tam 8 gün geçti, gerekçeli karar yok” diyen Ekrem İmamoğlu, “Gerekçeli karar olmadığı gibi ortada soruşturma da yok. Soruşturmayla ilgili herhangi bir açıklama da yok. Gerekçeli karara dönük konuşmalar var ama bu konuşmaların karşılığında gerekçeli karar için talimat gibi yapılan konuşmalar nereye varacak, milletle endişeyle ve o hukuksuzluğun devamı adına kuşkuyla ve kaygıyla takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘ARTIK ALDATMA VE ALDATILMA DÖNEMİ BİTTİ’

Siyasi yorumlarla toplumun gerilmemesi gerektiğini söyleyen İmamoğlu, “Şu arkamda duran pazar bile Türkiye’nin özeti. Gerçek hayat burada. Bunun için diyorum ki, milleti aldattınız bugüne kadar ama artık aldatma ve aldatılma dönemi bitmiştir. Tavsiyem, karar vericilerin de bizlere katılması. Aldatma ve aldatılma sürecinin bittiği Türkiye’de, sakın bu tür manevralara girmesinler. Milletimiz zekidir ve akıllıdır” dedi.

‘TAAHHÜTLERİMİZİN İLK KISMI DÜN HAYATA GEÇTİ’

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün kabul ettiği indirim tekliflerini hatırlatan İmamoğlu, “Verdiğimiz taahhütlerden ilk bölümünü, şu anda görev alanından uzakta olsak da dün itibarıyla hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dediğim gibi aldatma ve aldatılma dönemi bitmiştir. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

‘YILDIRIM SEVİYESİ ÇOK DÜŞÜK BİR DİL KULLANIYOR’

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın “Oyları çaldılar” iddiasını nasıl değerlendirdiği sorulan Ekrem İmamoğlu, şu yanıtı verdi:

“İnanın Sayın Binali Yıldırım’a cevap verecek dili bulamıyorum. Onun için o seviyeye inmeyeceğim, öyle bir tarifte bulunması büyük bir talihsizlik. Devletin her kademesinde bulunmuş bir insan için sözleri büyük bir talihsizlik. Akıl dışı bir siyasi manevra olarak görüyorum. Seviyesi çok düşük bir dil kullanılıyor üzülüyorum. Şu arkamda duran, caddede, koridorlarda yürürken insanların sıcaklığını görüyorum ki, şu geçtiğimiz 5 ay içerisinde, Allah esirgesin öyle bir huyumuz asla olmadı ama, çalmak kelimesini kullanacaklarsa gönülleri çaldığım doğrudur.”

‘NASREDDİN HOCA OLSA KAHKAHALARLA GÜLERDİ’

“Öğrenci kartında ve suda indirim vaatleriniz dün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçti. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da sosyal medya üzerinden ‘O vaatler gerçekleşiyor’ şeklinde açıklama yaptı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bugün yaşanan trajikomik olaylara yüzlerce yıl önce Nasreddin Hoca olsa bize kahkahalarla gülerdi. Bu kadar net taahhüdü veren, talep eden, kurumlardan yazışmaları yaparak süreci hazırlayan, propagandasında bu olan tek kişi benim. ‘Hatta, bu kaynağı nereden bulacaksın, bunlar hesapsız kitapsız işler.’ diyen de kendileri. ‘Çıkarsaydı 3 Meclis toplantısı yaptı, 3’ünden birinde çıkarsaydı.’ diyen de kendisi. Ne acı. Çünkü Meclis’in nasıl yapılacağını ve hangi gündemle ilgili yapılacağı konusunda bilgi noksanlığı var. Belediyecilik konusunda bilgi eksikliği var galiba. Biz taahhüdümüzü yerine getirdik. Ben onun yerinde olsam halk adına teşekkür ederdim.”

‘İLK AFİŞİ GİDER BEN ASARIM’

İstanbul’da dün Soma maden faciasının yıl dönümü için yapılan eylemde, polisler tarafından “Her şey çok güzel olacak” pankartına izin verilmemesi ve yasaklandığının söylenmesini değerlendiren İmamoğlu, “Öyle bir açıklama duydum. Mümkün mü, ilk afişi gider ben asarım. Sloganın her kelimesi güzel. Biraz kopyaladıklarını da görüyorum. Kopya çekmek iyi bir şey değil. Birçok konuda kopya çekiyorlar ama bu güzel cümleyi çeksinler, razıyım. Ama fişleme, afiş astırmayız gibi geçsinler onları. İşlerine baksınlar. Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilensinler” dedi.

Bazı seçmen kayıtlarının silindiği iddialarına da değinen İmamoğlu, “İddialar var, bize de geliyor. Arkadaşlarımıza ilettik. Takip ediliyor. Endişe duyulacak bir şey yok. Seçmen listelerini çok sıkı takip edeceğiz. Yüz binlerce insanın katkı sunacağı bir sistemli çalışma içindeyiz. Vatandaşımız kaygı duymasın” diye konuştu.

Bir gazetecinin, 23 Haziran’da yenilecek seçimlerde hedeflediği oy oranıyla ilgili sorusuna İmamoğlu, “Vatandaşımızın teveccühü. Yapılan haksızlık ve hukuksuzluk üzerine iyi bir oy oranı ile seçileceğimizi şimdiden hissediyorum” karşılığını verdi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.