Doğa Mücadelesiİkizdere DirenişiManşetYerel

İktidara yakın kurumlardan doğa katliamına destek: Taş ocağı istiyoruz

0

Rize‘nin İkizdere ilçesinde yer alan İşkencedere Vadisi‘nde Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen taş ocağı için yapılan doğa katliamına iktidara yakınlığıyla bilinen kurum ve meslek örgütlerinden destek açıklaması geldi.

Açıklamada “Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların amaçlarının doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3’üncü Havalimanı, 3’üncü Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

‘İyi niyet yok’

Taş ocağına karşı çıkan bölge halkının ve halkın direnişine destek gösteren kişilerin “Gezi protestoları”, “PKK”, “Ermeni Soykırımı’nı tanıma” ile ilişkilendirildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek sureti ile kalkışma içerisine girdikleri hepimizin malumudur.

İkizdere halkını kışkırtmak için yöreye gelen HDP’li vekiller ile 64 Baronun taş ocağı ile ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahtan varestedir. PKK tarafından Ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bu güne kadar tek ses çıkartmayan HDP’li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır.

Yine PKK’nın siyasi uzantısı aynı parti mensupları ile bir kısım Baroların ABD Başkanı Bıden’ın 1915 olaylarını “Soykırım” olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil ABD Başkanı’nın yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı açıklamaları iyi niyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.

En uygun taş İşkencedere’de

“Elbetteki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz” ifadesinin yer aldığı açıklamada Rize’nin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olduğu ve düz arazi bulmanın mümkün olmadığı belirtildi.

Açıklamada “Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere’deki taşın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkartma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir” denildi.

İmzacılar

Açıklama “Biz aşağıda imzası bulunan Rize İlinde faaliyet gösteren Meslek Örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz” ifadeleriyle sona erdi. İmzacı olanlar ise şu şekilde listelendi:

Rize Barosu Başkanlığı, Rize Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Rize Ticaret Borsası, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Rize Muhasebeciler Odası Başkanlığı, Rize Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı, Rize Kent Konseyi, Rize Kent Gönüllüleri Konseyi, TÜMSİAD Rize Şubesi, MÜSİAD Rize Şubesi, 53 Gazeteciler Derneği.

You may also like

Comments

Comments are closed.