Dünyaİklim KriziManşet

[İklim Liderleri Zirvesi] Kanada Başbakanı: 2030’a kadar emisyonları yüzde 40 ile 45 düşüreceğiz

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden‘ın ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi İklim Liderleri Zirvesi, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in açılış konuşmalarıyla başladı.

Zirvenin “İklim Hırsını Artırmak” isimli oturumunda merak edilen konuşmacılardan biri de  yeni bir iklim hedefi koyması beklenen Kanada Başbakanı Justin Trudeau idi.

Trudeau yaptığı açıklamada Kanada’nın sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2005 seviyesine kıyasla yüzde 40 ile yüzde 45 arasında azaltacağını söyledi. Kanada’nın daha önceki hedefi yüzde 30 olarak belirlenmişti.

‘İklim bilimini dinlemeliyiz’

Kanadalı Başbakan konuşmasında “Bize varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu söyleyen iklim bilimini dinlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Trudeau, “2050 yılına kadar sıfıra ulaşma yolculuğumuzda planımızı sürekli olarak güçlendirecek ve daha da fazla eylemde bulunacağız” taahhüdünde bulundu.

Konuşmasında ek olarak “Tüm hükümetler, yerli halklar ve farklı sektörler bir araya gelip birlikte çalışabilirse, o zaman çözümler bulabilir ve gerçek bir değişim yaratabiliriz. İşte bu yüzden bugün buradayız” dedi.

İklim Liderleri Zirvesi programı

Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in açılış konuşmalarıyla başlayan zirve Youtube hesabı üzerinden canlı olarak takip edilebiliyor. Anlık olarak İngilizce, Çince, Arapça, Fransızca, Rusça ve İspanyolca çeviri de yapılıyor.

“İklim Hırsını Artırmak” isimli saat 15.00 ile 17.30 arasında gerçekleşecek ilk oturumda birçok dünya liderinin yanında Recep Tayyip Erdoğan da konuşmacı olarak yer alacak.

Günün devamında sırasıyla “İklim Çözümlerine Yatırım”, “Adaptasyon ve Azaltım” ve “İklim Güvenliği” başlıklı oturumlar gerçekleşecek.

23 Nisan programı da gene Türkiye saati ile 15.00’da “İklim İnavasyonunu Açığa Çıkarmak” oturumuyla başlayacak.  Sonrasında da “İklim Eyleminin Ekonomik Fırsatları” başlığı altındaki konuşmalar gerçekleşecek. Programa ait detaylara bu adres üzerinden ulaşmak mümkün.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.