İklim KriziManşet

İklim krizi yaban arısı nüfusunu birkaç on yıl içinde yok edebilir

0

Yeni bir araştırmaya göre daha iklim krizi ve daha sık görülen aşırı sıcaklar yüzünden Avrupa ile Kuzey Amerika‘da yaban arılarının sayılarında ciddi bir azalma gözlemlendi.

Ottawa Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre tek jenerasyonluk süre zarfında bir yaban arısının herhangi bir yerde hayatta kalma olasılığı yüzde 30 azaldı. Araştırmayı yapan ekip, bu sayıların yaban arılarının kitlesel yok oluşuna işaret ettiğini ifade etti.

İklim kaosu senaryosu

Araştırmanın baş yazarı Peter Soroye, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamalarda, “Sıcaklıkların arttığı bölgelerde nüfusun ortadan kaybolduğunu gözlemledik. Eğer nüfus düşüşü bu hızda devam ederse bu türlerin çoğu birkaç onyıl içinde yok olabilir” dedi.

Araştırmayı yapan ekip, 66 farklı yaban arısı türüyle ilgili Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 115 yıllık bir periyottan veri kullandı. Bu verilerden yola çıkarak bir “iklim kaosu” senaryosu simüle eden ekip bu sayede yaban arılarının nüfus değişimini inceleyebildi.

Araştırmaya katlan akademisyenlerden Dr. Tim Newbold da şunları söyledi: “İklim değişikliğinin yaban arılarının nüfusunu ne kadar azalttığını görünce çok şaşırdık. Bulgularımıza göre iklim değişikliği hızlanırsa bu nüfus kaybı da hızlanacak. Farklı yaban arası türlerini korumak istiyorsak iklim değişikliğini yavaşlatmalıyız.”

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.