İklim KriziManşetUlaşım

İklim krizi: Üç günde ikinci türbülans vakası Katar uçağında

0
Katar’ın başkenti Doha‘dan İrlanda‘ya hareket eden Qatar Airways uçağının Türkiye üzerinden geçerken “türbülansa girmesi nedeniyle” altısı yolcu, altısı mürettebat olmak üzere 12 kişi yaralandı.

Boeing 787 Dreamliner tipi uçakla yapılan QR017 sefer sayılı Qatar Airways uçağı pazar günü öğleden sonra saat 13.00 sularında Dublin Havaalanı’na vardı. Uçak acil müdahale ekipleri tarafından karşılandı.

Yaralanan yolculardan sekizi hastaneye kaldırıldı.

İrlanda ulusal yayıncısı RTE’ye göre, yolcular yiyecek içecek servisi sırasında yaşanan olayın 20 saniyeden kısa sürdüğünü söyledi.

Qatar Airways de “az sayıda” yolcu ve mürettebatın uçuş sırasında hafif yaralanmalar yaşadığını ve tıbbi yardım aldıklarını açıkladı. Trbülans hakkında doğrudan yorumda bulunmayan havayolu, olayın şirket tarafından incelendiğini belirtti.

Geçen hafta Londra’dan Singapur’a gittiği sırada büyük bir türbülansa gittiği açıklanan Singapur Havayolları uçağındaki bir yolcu hayatını kaybetmiş, 43 kişi de yaralanmıştı. Yolcular, uçağın birden irtifa kaybettiğini ve emniyet kemeri takmayanların kabinin tavanına çarptıklarını anlatmıştı.

Singapur Havayolları bu olayın ardından emniyet kemeri ikaz lambaları yanarken yiyecek ve içecek servisi yapmama kararı almış; ayrıca, emniyet kemeri ikaz lambaları yanarken mürettebatın da koltuklarına dönüp kemerlerini bağlamaları talimatı verilmişti.

Singapur uçağının yakalandığı şiddetli türbülansın olağan şüphelisi: İklim krizi

Küresel sıcaklıkların artması, türbülansların yoğunlaşmasına neden oluyor

İklim değişikliği küresel sıcaklıkların artmasına neden olurken, bilim insanları türbülansın nedenlerinden bazılarının halihazırda yoğunlaştığını söylüyor.

Dünya fosil yakıtları yakmaya devam ettikçe küresel sıcaklıklar artıyor ve türbülans da bu ısınmadan etkilenen bir başka doğal olay. Uçuşun yaygın bir parçası olan türbülansların ölümlere ve yaralanmalara neden olanları çok nadir meydana geliyor.

Türbülansın ana nedenlerini uçağın rotası üzerindeki dağlar, fırtınalar ve jet akımları oluşturuyor. Bu da bazı durumlarda bunları tahmin etme ve bunlardan kaçınma görevini basitleştiriyor, pilotlar, dağların üzerinden yükselen veya fırtınanın etrafından yükselen havadan mümkün olduğunca kaçınmak için bir rota planlayabiliyor.

Melbourne Üniversitesi‘nden atmosfer bilimcisi Profesör Todd Lane, “Bu, rüzgar düzenlerini etkiliyor ve etkilenen etkilerden biri de jet akımlarıdır. Uçak uçuş seviyesindeki jet akımlarının yoğunlaşması öngörülüyor, bu da bu bölgelerin daha çalkantılı hale geleceği anlamına geliyor” diyor.

2017 yılında yapılan bir araştırma, iklim değişikliği nedeniyle 2050-2080 yılına kadar Kuzey Atlantik‘te şiddetli türbülansın iki ila üç kat daha yaygın hale geleceğini hesaplamıştı. Ancak aynı çalışma, Avustralya‘daki şiddetli türbülansta yüzde 50’lik daha küçük bir artış öngördü.

Profesör Lane, “Jet akımlarının doğası, kara kütlelerinin konumu nedeniyle kuzey ve güney yarımkürede biraz farklıdır. Kuzey yarımkürede, özellikle Kuzey Kutbu çevresinde çok güçlü bir iklim değişikliği sinyali var” derken, iklim bilimciler ise giderek yoğunlaşan jet akıntılarının yanı sıra fırtınaların da kötüleştiği konusunda uyarıyor.

Tropik bölgelerdeki türbülansın çoğu da fırtınalardan kaynaklanıyor: “Daha sıcak bir atmosferle atmosfer daha fazla su tutabilir, bu da iklim değişikliğiyle birlikte en şiddetli fırtınaların daha da şiddetli olmasına yol açabilir. Bu fırtınalar daha yoğun hale geldikçe, daha yoğun türbülans da oluşturabilir. Bu sadece gelecekte yaşanacak bir sorun değil, zaten oluyor.”

İngiltere’deki araştırmacılar tarafından geçen yıl yayınlanan bir araştırma da iklim değişikliğinin son 40 yılda türbülansta artışa neden olduğunu ortaya çıkarmıştı. Reading Üniversitesi‘ndeki çalışma, “Orta enlemlerde, uçakların seyir irtifalarında büyük artışlara dair açık kanıtlar buluyoruz” sonucuna vardı.

Çalışmayı yürütenlerden, Reading Üniversitesi’nden atmosfer bilimci Profesör Paul Williams, “İklim değişikliğinin gelecekte açık hava türbülansını artıracağını gösteren on yıllık bir araştırmanın ardından, artık artışın çoktan başladığını gösteren kanıtlarımız var” dedi.

 

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.