Manşetİklim Krizi

İklim değişikliği, demiryolları için de büyük bir tehdit

0

Leah Campbell‘in İnside Climate News‘te yayımlanan bu haberi, Yeşil Gazete tarafından derlenerek çevrilmiştir.

***

Dünyanın çoğu hala insan ve ürünleri taşımak için büyük ölçüde demiryollarına güveniyor. Ancak katenerlerden raylara kadar demiryolu altyapısı, iklim değişikliği ve buna bağlı oluşan aşırı hava koşulları nedeniyle yüksek risk altında.

Ulaştırma planlaması uzmanları ve inşaat mühendisleri, gelecekteki iklim tehditlerine uyum sağlama çabaları olmadan demiryolu endüstrisinin altyapı sorunları, güvenlik tehlikeleri ve hızla artan operasyon maliyetleriyle karşı karşıya kalacağını söylüyor.

Pek çoğu ise doğa temelli çözümlerin demiryollarında aşırı havanın etkilerini en aza indirirken aynı zamanda çevresel faydalar sağlamak için pratik ve uygun maliyetli yollar sunabileceğine işaret ediyor.

Glasgow Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, iklim değişikliğiyle ilgili aksaklıkları önlemek adına doğaya dayalı çözümleri kullanmak için bugüne kadarki endüstri çabalarını inceleyen ilk çalışma oldu.

Araştırmacılar, yolları sıcak ve şiddetli rüzgarlardan korumak için yeşil koridorlar, şiddetli yağmur sırasında suyu emmek ve kuraklık boyunca tutmak için sulak alanlar ve fırtınaların etkilerini tamponlamak için habitat restorasyonu da dahil olmak üzere, demiryollarının uygulayabileceği çeşitli doğa temelli çözümler belirlediler.

Glasgow‘da çevresel sürdürülebilirlik alanında doktora öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Lorraine Blackwood, bu tür stratejilerin aynı zamanda vahşi yaşam için alan yaratacağını, gürültüyü ve hava kirliliğini azaltacağını, su kalitesini iyileştireceğini ve yol kenarındaki komşular için mahremiyet sağlayacağını söyledi.

Blackwood ve meslektaşları, demiryolları tarafından başarıyla uygulanan doğa temelli çözümlerin birkaç örneğini ortaya koysa da araştırmaları,  endüstrinin kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

Blackwood’a göre daha çok erken ve demiryolu ortamında bu çözümlere gerçekten güvenmek ve test etmek için hala uzun bir yol var.

Aşırı hava koşulları demiryolu altyapısını tehdit ediyor

Sıcaktan soğuğa ve ıslaktan kuruya, iklim kaynaklı aşırı hava koşulları, demiryolu altyapısı için ciddi zorluklar doğuruyor.

Isı dalgaları rayların bükülmesine ve genişlemesine neden olarak trenin raydan çıkmasına neden olabilirken, donmalar havai elektrik hatlarına zarar verebiliyor.

Sel, rayları kaplayan setlerin altını oyarak trenleri kapsayan toprak kaymalarına; kuraklık da  çökmeye ve toprakların kurumasına neden olarak rayların yanlış hizalanmasına neden olabiliyor.

Ida Kasırgası 2021’de ABD Doğu Sahili‘ni vurduğunda, ülkenin en yoğun tren yolu olan Boston‘dan Washington‘a uzanan Amtrak Kuzeydoğu koridoru tüm gün boyunca kapatıldı. Yaklaşık 75 milyon galon (100’den fazla olimpik yüzme havuzu değerinde) su, fırtınadan sonra New York City metrolarından pompalanmak zorunda kaldı.

Değişen iklimle,  gelecekte sellerin daha da kötüleşmesi bekleniyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, artan sel nedeniyle Boston’un banliyö tren sisteminin on yıl içinde yüzde 40 daha az kapasiteyle çalışabileceğini öngördü.

Aşırı ısı, demiryolları için bir başka önemli mühendislik sorunu: Çelik paletler yalnızca dar bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlandığı için çok ısınırsa, raylar bükülür ve genişler, bu da bir trenin raydan çıkmasına neden olabilir. Bu tür bir felaketi önlemek için, çoğu rota, sıcaklıklar yükseldiğinde trenlere hız kısıtlamaları uygular.

Ancak bu strateji kendi aksilikleriyle birlikte gelir. 2019 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar hız limitlerindeki bu düşüşlerden kaynaklanan gecikmelerin, ABD demiryolu ağına 2100 yılına kadar 60 milyar dolara mal olabileceğini tahmin ediyor.

Demiryolları için riskler, tek bir hattaki tek bir fırtınanın doğrudan etkisinin çok ötesinde.İklim değişikliği, farklı ulaşım modları arasındaki dengeyi tahmin edilmesi zor şekillerde değiştirebilir.

Örneğin uzmanlar, Büyük Göller‘deki su seviyelerinin değişmesinin, daha fazla malın mavna yerine trenle taşınmasına neden olabileceğini öne sürüyor. Tek bir büyük hava olayı, tüm ağda ardışık arızalara neden olabilir ve endüstrilerde ve insanların günlük yaşamlarında büyük bölgesel kesintilere yol açabilir.

Ek olarak, ABD’deki binlerce kilometrelik parkur 100 yaşın üzerindedir. Bu sistemler, eski inşaat standartlarıyla tasarlandığı için bu da onları daha fazla arıza riskine sokuyor ve herhangi bir onarım veya güçlendirmenin aşırı derecede pahalı olabileceği anlamına geliyor.

Bugüne kadar, iklim değişikliğine uyum sağlamaya yönelik çoğu demiryolu çabası, istasyonların yükseltilmesi, deniz duvarları ve pompaların kurulması ve demiryolu raylarının yanındaki yamaçların stabilize edilmesi gibi “gri” altyapı olarak adlandırılan “zor” mühendislik çözümlerini içeriyordu. Örneğin Boston’da şehir, sele eğilimli bir istasyona bariyerler kurmak için geçen yıl neredeyse 2 milyon dolar harcadı.

Blackwood, zorlu mühendislik çözümleriyle ilgili olarak “Bu, özellikle sürdürülebilir veya çekici bir çözüm değil” dedi. “Beton ve çelik gibi şeylerle azaltma açısından bile, gri çözümlerin kendileri çok karbon yoğun.”

Adaptasyon için yeşil çözümler

İşte burada doğayla uyum içinde çalışacak şekilde inşa edilmiş sistemler devreye giriyor:”Gri” altyapının aksine “yeşil” altyapı.

Blackwood, “Doğa temelli çözümler insanlara pek çok fayda sağlıyor” diyor.Ek olarak, gri çözümler genellikle katı ve pahalı olsa da, yeşil altyapı daha uyarlanabilir olabilir.

Massachusetts Institute of Technology‘de inşaat ve çevre mühendisliği alanında doktora öğrencisi olan Michael Martello, iklim değişikliği senaryosuna bağlı olarak, Boston Limanı‘ndaki deniz seviyesinin yükselmesinin yüzyılın sonuna kadar yarım ila üç metrenin üzerine çıkabileceğine dikkat çekiyor: “Bu, tasarım yapmaya çalışmak için çok büyük bir aralık.”

Yeşil altyapı, bu belirsizliğin bir kısmının giderilmesine yardımcı olabilir, çünkü bitki örtüsü yaşlandıkça, ağaçlar büyüdükçe ve bitkiler kök saldıkça güçlenir; gri altyapı ise aksine zamanla bozulur.

Ancak Martello, yeşil altyapının yaygın olarak kullanılmasının önünde birkaç engel olduğunu söylüyor:

“Her türlü demiryolu ağını işleten bir kamu kurumu, genel olarak, sadece söz hakkına  sahip olacaklardır” dedi. “Çok büyük bir yargı engeli var ve gerçekleşmesi gereken çok sayıda kurumlar arası işbirliği olduğu açık.”

Colorado Üniversitesi‘nde inşaat mühendisliği profesörü olan Paul Chinowsky, ağın büyüklüğü göz önüne alındığında, doğa temelli çözümlerin uygulanmasının özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde “büyük bir girişim” olduğunu söyledi.

Martello gibi Chinowsky de özel şirketlerin denenmemiş stratejiler kullanması için hiçbir teşvik olmadığını söyledi; onları korumak için teşvik de yok. Chinowsky, “Doğal çözüm harika bir fikir, ancak birilerinin, özellikle kurulduğu ilk birkaç yıl boyunca bunu sürdürmesi gerekiyor” dedi.

Demiryollarının karşı karşıya olduğu iklim değişikliği tehditleri göz önüne alındığında uzmanlar, endüstrinin çeşitli yaklaşımlara ve doğaya dayalı çözümleri gri altyapıya bağlamanın yollarını bulmaya ihtiyaç duyacağını söylüyor.

Demiryollarının uzun ömürlü olması, eski hatlara yeni projeler koymak için bir zorluk teşkil ediyor. Aynı zamanda bu, projelerin başlangıç ​​maliyetlerini telafi etmek için çok zamanın gerektiği anlamına geliyor.

Martello, “Şirketlerin daha sonra kesintileri önlemek için şimdi ödeme yaptığı bir sigorta poliçesi gibi” diyor. Blackwood da şunalrı söylüyor: “Demiryolları 180 yıldır hemen hemen aynı şekilde inşa edildi. Bu nedenle bazı gelenekleri ve tutumları değiştirmek ve ilerletmek için yapılacak çok iş var.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.