İklim KriziKentManşet

Ankara’da sıcak dalgası sırasında sağanak: Fırtına bir can aldı

0

Ankara‘da dün (6 Haziran) akşam saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağış, felaketle sonuçlandı.

Sincan ilçesi Menderes Mahallesi Alparslan Caddesi üzerinde, yağmurdan korunmak isteyen iki kişi, 10 metreye 5 metre ölçülerindeki bir tabelanın altına sığındı. Ancak, fırtınanın etkisiyle yerinden kopan tabela, sığınan bu iki kişinin üzerine düştü.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine ulaşan sağlık ekipleri, Ayşe Yavuz‘un (20) olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Diğer kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Birçok bölgede su baskınları yaşandı, yetkililer uyardı

Kent genelinde etkili olan yağış nedeniyle Çankaya, Ulus, Keçiören, Mamak, Altındağ, Yenimahalle ve Elmadağ başta olmak üzere birçok bölgede yoğun su baskınları yaşandı.

Sürücüler trafikte mahsur kaldı, bazı araçlar ise sular altında kaldı. Yetkililer, zorunlu olmadıkça sürücülerin trafiğe çıkmaması konusunda uyardı.

Birçok ev ve iş yerlerini de su basarken, belediye ekipleri suyu tahliye etmek için çalışmalara başladı.

Havada şartlarındaki kararsızlık aşırı hava olaylarını tetikliyor

Hava sıcaklıklarındaki her 1 derecelik ısınma, atmosferin su tutma kapasitesini yüzde 7 oranında artırıyor. Bu nedenle yükselen küresel sıcaklıklar, şiddetli yağışları ve fırtınaları tetikliyor.

Anadolu Ajansı kaynaklarına konuşan İzmir Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, deniz yüzeylerinin ısınması ve artan nemin aşırı hava olaylarını tetiklediğine dikkat çekti.

Tağıl, La Niña’nın etkisiyle yaşanacak olan serinlemenin hava şartlarında kararsızlığa yol açacağını belirtti ve “Bu kararsız hava şartlarının ani yağışlara neden olmasını bekliyoruz. Ülkemizde yağışlar ve yüksek sıcaklık bir araya geldiğinde bunaltıcı hava ortamı oluşacak” dedi.

Rekor üstüne rekor: En sıcak mayıs ayını yaşadık
Türkiye, 2023 yılında 47 gün aşırı sıcak yaşadı
NOAA uyardı: Bu kasırga sezonu on yılların en kötüsü olabilir

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.