Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetVideoYerelYeşil Gazete TV

İkizdere’de neler oluyor?(4) Asuman Fazlıoğlu-Gençağa Karafazlı: Bölgede limana ihtiyaç yok

0

Rize‘nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği lojistik limana ham madde temini sağlanması amacıyla açılmak istenen taş ocağı için çalışmalar sürerken, bir yandan da halkın taş ocağına direnişi devam ediyor.

Yeşil Gazete’ye konuşan Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı, İşkencedere Vadisi’nde tüm itirazlara rağmen çalışmanın devam etmesinin nedeninin maden arayışıyla ilgili olabileceğini söyledi.

İkizdere Dernekleri Federasyonu Çevre Komisyonu Üyesi Asuman Fazlıoğlu ise, bu projenin masum gösterilmeye çalışıldığını, ancak bunun bir aldatmaca olduğunu ifade etti.

‘Yaşananlara hiçbir insan seyirci kalmamalı’

Asuman Fazlıoğlu, sadece bölge halkından olduğu için değil, ciddi bir doğa katliamı olduğu için bu projeye karşı çıktığını şöyle anlattı:

Sadece o köyde yaşadığımız için değil, olayın vahim olması, ciddi bir doğa katliamı olması bizi harekete geçirdi. Dünyada eşi benzeri olmayan bir vadinin yok olmasına hiçbir insan seyirci kalmamalı. Biz de öyle yaptık, seyirci kalmadık.

‘İkizdere delik deşik olmuş’

Gençağa Karafazlı, bölgede lojistik limana ihtiyaç olmadığını kaydederek, taş ocağına karşı olduklarını ifade etti:

Taş çıkartılacak olan vadinin dışında, İyidere’de yapılması düşünülen lojistik limanın gerekli olup olmadığı çok önemli. Bakın, İkizdere Vadisi delik deşik olmuş. Lojistik inşaatına aslında hiçbir ihtiyaç yok.

Biz temelde taş ocağına karşıyız. Kalkandere’de de alınsa karşıyız, İyidere’de de yapılsa karşıyız. Yaşam alanlarımıza yönelik kar hırsıyla, aç gözlülükle saldıran bu şirketlerin bu davranış biçimine biz temelde karşıyız. “

‘Bu taştan her yerde var’

İşkencedere Vadisi’ndeki bu çalışmaların maden arama çalışmalarıyla alakalı olabileceğine işaret eden Karafazlı, şunları söyledi:

2014 yılında İşkencedere Vadisi’nde maden aramasıyla alakalı bir fizibilite çalışması yapıldı. Meseleye buradan baktığımız zaman İşkencedere Vadisi’nde neden ısrar edildiğini anlamış oluruz.

Çünkü, Türkiye’nin birçok bölgesinde bu taştan olduğu gibi, çok yakın ilimizde de var.”

You may also like

Comments

Comments are closed.