Doğa Mücadelesiİkizdere DirenişiManşet

İkizdere, New York Times’ın gündeminde: Erdoğan, sadık seçmeninin yaşadığı bölgeyi kızdırdı

0

Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) önde gelen gazetelerinden olan New York Times, Rize İkizdere‘de Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen liman projesine hammadde temini için açılmak istenen taş ocağına karşı başlayan protestolara gazetesinde yer verdi.

İkizdere’yle ilgili analiz, Gazetenin Türkiye muhabiri Carlotta Gall imzasıyla “Erdoğan sadık seçmeninin yaşadığı bölgeyi kızdırırken, muhalefet de bunu fırsata çevirmek istiyor” başlığıyla verildi.

‘Erdoğan, kendi memleketinde de bir cephede yer alıyor’

Analizde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki yeşil ve ormanlık alanı yok ederek maden inşa etme planlarıyla kendi memleketinde, siyasi tabanının kalbinde protestoların fitilini ateşledi” ifadelerine yer verilerek şöyle devam edildi:

Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Rize’de yaşayan köylülerin her zaman iki doğal avantajı vardı: Zengin bir vahşi yaşamın olduğu el değmemiş bir arazi ve bölgenin en popüler ve güçlü hemşehrisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruyucu etkisi. Fakat şimdi, ülke genelinde siyasi baskı altında olan Erdoğan, kendi memleketinde de bir cephede yer alıyor. Cumhurbaşkanına karşı olanlar İkizdere’de haftalardır 220 hektarlık yeşil alanın maden yapılmasını protesto ediyor.”

‘Buradaki protestolar dikkat çekici’

Rize’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın memleketi olduğu için buradaki protestoların dikkat çekici olduğuna işaret edilen analizde, muhalefetin bunu bir fırsat olarak düşündüğü dile getirildi:

Buradaki protestolar dikkat çekici çünkü Rize, Erdoğan’ın memleketi ve sadık bir kitlesi var. Onun siyasi rakipleri hali hazırda ekonomiyi ve pandemiyi yönetememekle eleştirilen ve savunmada olan Erdoğan’a karşı bu bölgede bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Nisan ayının sonunda İkizdere’de başlayan protestolarda Erdoğan’ın elinde tuttuğu güçte çatlaklar bulmaya çalışan muhalif siyasetçiler de bölgeye giderek destek verdi. Erdoğan, kendi destekçilerininkiler haricinde hiçbir protestoya tolere etmiyor ve Rize’de de polis etkisini gösterdi.”

Gazetede, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rize’den Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 77 oranında oy çıktığı da hatırlatıldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.