ManşetMedya-İnternet

İki gazeteciye tutuklama talebi: Sekiz gün süren gözaltı fiili tutuklamadır!

0

Diyarbakır’da 8 Haziran’da evlere ve basın yayın kuruluşlarına yapılan baskınlarda gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta ilk olarak ifadeleri alınan Jinnews Müdürü Safiye Alagaş ile Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcı diğer gazetecilerin ifadeleri alınmaya devam ediliyor. Gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişinin isimleri şöyle:

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz ve Kadir Bayram ile yurttaşlar Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen.

 ‘Artık gazetecileri kriminalize etmekten vazgeçin’

Özgür Basın Emekçileri Süreyya Operası önünde gözaltındaki gazeteciler için bir basın açıklaması düzenledi ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla protesto gerçekleştirdi. Gazeteciler, basın özgürlüğüne dikkat çekerken “Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılsın” yazılı pankart taşıdılar.

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından sekiz gündür gözaltında tutulan gazetecilere ilişkin yapılan açıklamada “Artık gazeteciliği kriminalize etmekten vazgeçin” denildi.

DİSK Basın-İş de gözaltılara tepki göstererek “Bu uygulama fiili tutukluk demektir” denildi:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.