ManşetEnerji

IEA Başkanı Birol: Enerji krizi, iklim hedeflerini unutturmamalı

0
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın büyük ölçekli yeni bir fosil yakıt yatırımı dalgası oluşturabileceğini ancak iklim hedeflerinin unutulmaması gerektiğini bildirdi.

Birol, İsviçre‘nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF), “Enerji Görünümü; Krizin Üstesinden Gelmek” başlıklı panelde konuştu.

İlgili haber: https://yesilgazete.org/davos-zirvesi-basladi-savas-gida-ve-iklim-krizi-oncelikli-gundem/

Son dönemde, gelişen ekonomilerin enerji güvenliğine öncelik vermesinin anlaşılır olduğunu belirten Birol, “Enerji fiyatlarının bu denli yükselmesine neden olan unsurlardan biri de sıcak dalgası ki bu iklim değişikliğinin bir sonucu. Bu sadece bir başlangıç” dedi.

‘Fosil yakıt yatırımı dalgası iklim hedefi kapısını sonsuza dek kapatabilir’

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uluslararası toplumun enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını hatırlatan Birol, “Duruma karşı ilk tepkimizin ilave petrol ve doğal gaz tedarik etmek olmasını anlıyorum fakat bu tepkimiz, gelecek yıllarda fosil yakıt altyapısına bağlı kalmaya dayanmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel çapta temiz enerji ve enerji verimliliğinin önemli olduğuna işaret eden Birol, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, büyük ölçekli yeni bir fosil yakıt yatırımı dalgası için bir bahane olarak kullanılabilir. Bu yönde bir senaryonun gerçekleşmesi halinde, ilerleyen dönemde iklim hedeflerine ulaşılması yolundaki kapı sonsuza kadar kapanabilir” diye konuştu.

Hindistan‘ın Petrol, Doğalgaz ve Şehircilik Bakanı Hardeep Singh Puri de dünyanın gerçek bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, Hindistan ve  etrafındaki  dört-beş  ülkede çok ciddi sıkıntı yaşandığına dikkat çekti:

“Her sabah 60 milyon insanın benzin depolarını doldurmak için istasyonlara gittiği bir ülkeyiz. Yaklaşık 1,3 milyarlık nüfusu olan büyük bir ülkede enerji sıkıntısı olmadığından emin olmak zorundayız.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.