Doğa Mücadelesiİkizdere DirenişiManşetYerel

İDEF’ten Rizeli vekillere: Vatanını seven savunmaya gelsin

0

Haber: Gençağa Karafazlı

*

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın “İyidere lojistik inşaatı çalışmaları” kapsamında açmak istediği taş ocaklarına karşı yöre halkının direnişi devam ediyor. İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) de TBMM’de yer alan 40 Rizeli milletvekilinin direnişin gerçekleştiği İşkencedere Vadisi’ne gelip yanlarında durma çağrısında bulundu.

İDEF başkanı Ziya Yıldırım, “mutlak korunması gereken” 200 vadiden biri olan İşkencedere’de yaşanan doğa katliamıyla yaşam alanlarının yok edilmek istendiği belirterek şunları söyledi:

“Bizler Rize’li yurttaşlar olarak günlerdir Rize İkizdere’de, Gürdere (Ethone) ile Cevizlik (Pakorom) köyleri arasında bulunan koruma altına alınmış 200 vadiden biri olan Eskenci Vadimiz’de günlerdir doğamızı korumak için mücadele ediyoruz. Dünyada çok az bulunan doğal güzelliklere sahip olmakla beraber, endemik yapısıyla, florasıyla, yaban hayatıyla ve eşsiz arıcılık bölgesi olması nedenleriyle mutlak korunması gereken vadimiz, eşsiz güzelliklere sahip bir yerdir.

”Gelin, direnişimizin ne kadar haklı olduğunu görün’

Burada yapılmak istenen taş ocağına tüm İkizdereliler olarak karşıyız. Bu tabiat katliamına dur diyoruz. Taş ocağı demek bu cennet koruma altına alınmış vadinin yok olması burada yaşayan insanların yaşamlarının yok olması demektir.

Büyük millet meclisinde en az 40 kırk Rizeli milletvekilimiz var. Vatanını insanını doğasını seven Rizeli milletvekillerini duyarlı olmaya, Rize ilimiz İkizdere ilçemizi, eşsiz güzel vadimizi görmeye davet ediyoruz.

Gelip gördüklerinde güzel vadimizi taş ocağı yapılmaması adına savunmakla ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.