ManşetTürkiye

İç Güvenlik Paketi TBMM’de kabul edildi

0

Kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak biline “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’den geçti.

31.ic-guvenlik-paketi-kabul-edildi

İç Güvenlik Paketi, kamuoyunda tepki uyandıran maddelerin çok büyük bir kısmını kapsayan 67 maddeye 2 paketin daha eklenmesiyle TBMM’den geçti. Daha önce kanun teklifinin 68 maddesi geri çekilmiş, ancak yasanın özüne ilişkin maddelere dokunulmamıştı.

Yasayla birlikte mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle, kişilerin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin aranabilecek.

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılanların kimliklerini gizleyecek şekilde yüzlerini tamamen veya kısmen kapaması suç sayılacak. Yüzlerini kapatanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Pakete göre, “toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı” verilebilecek.

Ayrıca valilerin, “lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebillecek”.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.