ManşetKent

İBB’nin meydanlarla ilgili oylaması sonuçlandı, birinciler belli oldu

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbulluların oylamasına sunduğu  kent meydanlarını düzenleme projelerinde en çok oyu alan çalışmalar belli oldu. Taksim, Bakırköy Meydanı ve Salacak kıyı bandı düzenlemeleri için 19 Ekim ile 13 Kasım tarihleri arasında yapılan ve 352 bin 784 kişinin katıldığı oylamalarda en beğenilen projeler seçildi.

İBB ile İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) ortak çalışmasıyla yarışmaya açılan toplam 233 proje teslim alınmış, oluşturulan ön jüri tarafından üçer eşdeğer ödül belirlenmişti. Dereceye giren eşdeğer projeler, Taksim, Bakırköy ve Üsküdar Meydanlarında kurulan “Karar Senin” merkezlerinde ve istanbulsenin.org sitesinde projeler tanıtıldı.

Oylama 25 gün sürdü

“İstanbul Kamusal Mekânlarına Kavuşuyor” temasıyla hazırlanan proje için 25 günlük sürede 352 bin 784 kişi en beğendikleri proje için oy verdi. Taksim, Bakırköy Meydanı ve Salacak kıyı bandı projelerinde dereceye giren üçer eser yarıştı. 

Taksim Meydanı projesi için 209 bin 728 kişi oy verdi. 15, 16 ve 19 numaralı projeler arasında geçen mücadeleyi 86 bin 597 oyla 15 numaralı proje kazandı.

Bakırköy Meydanı projesi için ise 9,12, 23 numaralı projeler için toplam 66 bin 613 oy kullanıldı. Bakırköy’deki yarışmanın galibi 24 bin 782 oyla 12 numaralı proje oldu.

Salacak’taki 4, 42, 53 numaralı projeler arasında geçen mücadelede yarışı göğüsleyen 51 bin 405 oyla 42 numaralı proje oldu. Salacak kıyı bandı projesini seçmek için 76 bin 443 oy kullanıldı. 

Bundan sonra ne olacak?

İdarenin birincilik ödüllerini açıklamasının ardından jüri üyelerinin kararları da kamuoyu ile paylaşılacak. Her üç bölgede yarışmayı kazanan projeler için sözleşme yapılacak. Uygulama çizimlerinin tamamlanmasının ardından meydanlar için inşaatlar başlayacak. 

Projelerin ayrıntılı çizimlerini İBB’nin internet sitesinden görebilirsiniz. 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.