ManşetKent

İBB’den Süleymaniye Camisi’nin önünde yükselen inşaat için durdurma istemi

0

İstanbul, Fatih, Demirtaş Mahallesi’nde bulunan tarihi Süleymaniye Camisi’nin önünde yükselen inşaat caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle sosyal medyada gündem oldu. İnşaatın İlim Yayma Vakfı‘na ait olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bugün Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen yurt binasındaki uygulamaların durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurduğunu duyurdu. Koruma Bölge Kurulu’na başvuran İBB, yapı projesinin yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı olduğunu vurguladı.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada “Yeni binamız Süleymaniye Camii’nin etrafının açılmasına ve camiinin daha iyi görünür olmasına katkı sağlayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

AKP’ye destek veren paylaşımlar yapan pek çok hesap inşaata tepki göstererek Cumhuriyet Halk Partili (CHP) İBB’yi hedef almıştı. Ancak inşaatın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan‘ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu İlim Yayma Vakfı‘na ait olduğu ortaya çıktı.

Paylaşımlar silindi

İnşaat projesinin de bir önceki İBB yönetiminin iptal edilen İstanbul seçiminden sonra ve ikinci seçim yapılmadan hemen önce alelacele hazırlandığı ortaya çıktı. Bunlar ortaya çıkınca, söz konusu hesaplar yaptıkları paylaşımları sildi.

Tartışma yaratan projeye ilişkin sorularımı yanıtlayan İBB Genel sekreter yardımcısı Mahir Polat, projenin İBB tarafından 2019 yılının nisan arasında, yani iptal edilen İBB Başkanlık seçimi yenilenmeden hemen önce alelacele yapıldığına dikkat çekerek “Süleymaniye Camisi’nin silüetine etki ediyor. Garabet bu. Bütün izinleri alınmış olsa bile bunun yapılmaması lazım, bu binanın bir önce durması gerekiyor. Biz koruma kuruluna başvuracağız” dedi. Polat bütün kenti bu projenin karşısında olmaya çağırdı.

Söz konusu vakfa ait olduğu öğrenilen inşaat aşamasındaki projeyi koruma kurulu da 18 Temmuz-19 Eylül 2019 tarihli kararlarıyla onaylamış. Projenin 16 Nisan 2024’te bitmesi öngörülüyor.

Bina projesine tepki gösteren Mahir Polat inşaatın İlim Yayma Vakfı’na ait olduğunu belirterek “Proje Süleymaniye Camisi’nin silüetine etki ediyor. İzinli de olsa yapılmamalı. Dönemin AK Partili İBB’si tarafından Nisan 2019’da projelere yapılarak dönemin kurulunda onaylanmış. İki seçim arasında alelacele projesi ve kurul izinleri çıkarılıp inşaata başlanıyor. Süleymaniye gibi dünyanın bir numaralı Osmanlı mirası ve silüetine etki eden bir yeni yapıyla karşı karşıyayız” dedi.

İlim Yayma Vakfı: Süleymaniye’nin daha iyi görünür olmasını sağlayacak

İlim Yayma Vakfı ise tartışmanın büyümesi üzerine sosyal medya hesabından açıklama yayınladı. Binanın eski hali ve inşaata dair görsellerin de yayınlandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Fetva Yokuşu‘nda bulunan Fetva Han ismi ile 50 yıldan fazla süredir han olarak işletilen yer, malikleri tarafından yurt olarak kullanılması şartı ile İlim Yayma Vakfı’na bağışlanmıştır. Bağışlanan binada deprem risk analizi yaptırılmış olup; binanın depreme dayanıklı olmadığı anlaşıldığından bina yıkılarak yeniden projelendirilmiş, yapılan proje Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanmıştır.

Binanın eski ve yeni görsellerinden de anlaşılacağı üzere, tek kütle halinde, daha yüksek ve daha büyük bir bina yıkılarak yerine kademelendirilmiş, bölgenin tarihi siluetine uygun ve inşaat alanı daha küçük bir bina yapılmaktadır. Böylelikle yeni binamız Süleymaniye Camii’nin etrafının açılmasına ve camiinin daha iyi görünür olmasına katkı sağlayacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.