ManşetTürkiyeUncategorized

İBB, TÜRGEV için yapılan beş yurdu geri aldı

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜRGEV’e verilmek üzere inşa edilen beş yurdu geri aldı. Vakfa verilecek yurtlar için 171 milyon lira para harcandığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) beş yurt inşa ederek TÜRGEV’e vermek için ihale yaptığı ortaya çıktı. İhalelerin ardından inşaat çalışmalarının başladığı yurt binaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından 171 milyon 767 bin lira harcandı. Birgün’den İsmail Sarı’nın haberine göre, beş yurt da tamamen TÜRGEV için yapıldı ve vakıf daha inşaat bitmeden dilekçe vererek binaların kendilerine tahsis edilmesini istedi. İBB kaynakları, beş yurdun cemaat ve vakıflardan alındığını ve diğer binaların protokollerinin de iptal edilerek geri alınacağını açıkladı. Yurtlar belediye bünyesinde bulunan bir şirket üzerinden işletilecek.

TÜRGEV’den alınan yurtların listesi şöyle;

  • Küçükçekmece Atakent Mahallesi Gençlik Merkezi ve Yurt İnşaatı: 2017 yılında ihalesi yapılan yaklaşık bin 800 kişilik yurt için AKP’li eski İBB yönetimi 90 milyon 473 bin TL ödedi.
  • Bağcılar Yenimahalle Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2016 yılında yapılan ihale bedelinin 32 milyon 280 bin TL olduğu öğrenildi.
  • Üsküdar Çengelköy Mahallesi Yurt ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2017 yılında yapılan bir başka ihale için de 20 milyon 830 bin TL ödendi.
  • Beyoğlu Örnektepe Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Katlı Otopark İnşaatı: 2016 yılında yapımına başlanan 201 kişilik yurt inşaatın tamamlanma oranın yüzde 95 olduğu öğrenildi. Yurt inşaatı için belediye kasasından harcanan rakam 17 milyon 200 bin TL.
  • Beşiktaş, Dikilitaş Mahallesi Gençlik Merkezi Ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2016 yılında ihalesi yapılan projenin toplam maliyetinin 10 milyon 230 bin TL olduğu bildirildi.

TÜRGEV’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan 2016-2017 yıllarında yöneticilik yapmıştı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.