Kültür-Sanat

İBB Şehir Tiyatroları, Ekim ayında 4 yeni oyunla perdelerini açıyor

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2012-2013 Sezonu’na 3 Ekim 2012 tarihinde başlıyor.

İBB Şehir Tiyatroları, Ekim ayında geçen sezon beğeniyle izlenen oyunlarına 4 yeni oyun ekleyerek seyircisinin karşısına çıkıyor.

Samuel Beckett’in yazdığı Şahika Tekand’ın yönettiği Oyun, Anton Çehov’un yazdığı Engin Alkan’ın yönettiği Vişne Bahçesi, Duşan Kovaçeviç’in yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Can Doğan’ın yazıp yönettiği, 3 yaş üstü çocuklara hitap eden Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı oyunlar, İBB Şehir Tiyatroları repertuarına katılıyor.

Yeni oyunların konuları ise şöyle:

Vişne Bahçesi; Aristokrat bir ailenin son fertleri tüm servetlerini tüketmişlerdir. Ellerinde kalan son şey olan Vişne bahçesiyle çevrili çiftlikleri ise borçlarından ötürü satılmak üzeredir. Üretmeye ve çalışmaya alışık olmayan bu insanlar; kapılarını sıkıca kapadıkları evlerinde, servetlerinin son kırıntılarını tüketirken, dışarıda yaşanan büyük değişim, sadece o ünlü vişne bahçelerini değil, eskiden olduğu gibi sürdürebileceklerini sandıkları yaşamlarını da tehdit etmektedir. Çehov, “değişim” denilen süreci sorgularken, 19. yüzyıl sonu Rus aristokrasisinin çözülüşüne ve çöküşüne tanıklığa çağırıyor. Anton Çehov’un yazdığı, Engin Alkan’ın yönettiği oyunda Hümay Güldağ, Aslı Nimet Altaylar, Berna Adıgüzel, Zafer Kırşan, Engin Alkan, Erhan Abir, Emre Şen, Hüseyin Tuncel, Işıl Zeynep Tangör, Murat Üzen, Selin Türkmen, Ahhan Şener, Çağlar Polat, Samet Hafızoğlu, Başak Erzi, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Vişne Bahçesi, 3-7 Ekim 2012 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde…

Dar Ayakkabıyla Yaşamak; Özelleştirilerek kapatılan bir ayakkabı fabrikasında, beş işçinin haklarını almak için başlattığı açlık grevi ve medyanın bu direnişi bir tür ölüm oyununa dönüştürerek reyting almak için düzenlediği şov… İşveren ve medyanın işbirliği sonrasında yaşanan ölüm-kalım mücadelesi… “Dar Ayakkabıyla Yaşamak” Duşan Kovaçeviç tarafından ilk defa Zvezdora Tiyatrosunda seyirciyle buluştu. 2011 yılında “en iyi metin” ödülünü alan oyun Sırbistan dışında ilk defa İBB Şehir Tiyatroları’nda sahneleniyor. Duşan Kovaçeviç’in yazdığı oyunu M. Nurullah Tuncer yönetiyor. Bora Seçkin, Müge Akyamaç, İbrahim Can, Nihat Alpteki, Yeliz Gerçek, Bennu Yıldırımlar, Tankut Yıldız, Volkan Ayhan – Çağrı Hün – Uskan Çelebi’nin rol aldığı Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde 3-14 Ekim 2012 tarihleri arasında sahnelenecek.

İBB Şehir Tiyatroları’nın bir diğer yeni oyunu; Samuel Beckett’in yazdığı, Şahika Tekand’ın yönettiği 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında da sahnelenen Oyun; Beckett’in sahne ve radyo için yazdığı oyunlardan derlenen Oyun, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen değişimler, yeni toplumsal yapılanmalar sonucunda, bireyin duyduğu yalnızlık ve çaresizliği yansıtıyor. Oyun, günümüz insanının değişmeyen ve günden güne çoğalan çelişkilerini, yaşamın artan yükünü kaldıramayışlarını yalın ve çarpıcı bir üslupla sahneye taşıyor. Oyunda; Ali Gökmen Altuğ, Göksel Arslan, Aslı Aybars, Pelin Budak, Burçak Çöllü, Seda Fettahoğlu, Yeliz Gerçek, Ozan Gözel, Nurdan Gür, Nurdan Kalınağa, Aslıhan Kandemir, Selen Kartay, Yeşim Koçak, Buket Yanmaz Kubilay, Mehmet Okuroğlu, Özge Özder, Özgür Tanık, Esin Umulu, Ali Mert Yavuzcan, Çağlar Yiğitoğulları rol alıyor. Oyun, 17-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyircisiyle buluşuyor.

Ali Baba ve Kırk Haramiler; Ali Baba, karısı ve oğluyla yaşayan yoksul bir oduncudur. Bir gün ormanda dolaşırken, bir mağaraya gizlice girip çıkan kırk haramileri görür. Kırk haramiler hırsızlık yaparak elde ettikleri hazineleri bu mağaranın içinde saklarlar. Ali Baba onları bir süre izler ve haramiler çıktıktan sonra mağaraya girer. Yıllardır hayalini kurduğu zenginlik karşısında durmaktadır. Ama Ali Baba çalınarak elde edilmiş bu zenginliğe aldanmayacak ve oyunun sonunda haramilere gereken dersi verecektir. İyi – kötü çatışmasını konu alan oyun, eğlenceli müzikal formuyla çocuk izleyicisiyle buluşuyor. Can Doğan’ın yazıp yönettiği çocuk oyununda Can Ertuğrul, Cem Uras, Defne Gürmen Üstün, Deniz Evrenol, Doğan Şirin, Erhan Özçelik, İbrahim Gündoğan, Melisa Demirhan, Ömer Barış Bakova, Özgür Atkın, Selin İşcan, Tuğçe Açıkgöz, Uğur Dilbaz, Yasemin Gezgin rol alıyor. Ali Baba ve Kırk Haramiler, 13-14-20-21-27-28 Ekim – 3-4 Kasım 2012 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde izlenebilir.

Biletler 10 Eylül 2012 Pazartesi günü saat 11.00’den itibaren İBB Şehir Tiyatroları gişeleri ve www.ibst.gov.tr web adresinden satışa sunulmuştur.

(Tiyatro Dünyası.com)

You may also like

Comments

Comments are closed.