TürkiyeKanal İstanbulManşet

İBB Ocak’ta Kanal İstanbul çalıştayı yapacak

0

Düzenlediği deniz çalıştayında Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinin İstanbullulara dayatma olduğunu ve kenti tümden değiştireceğini belirterek, “Öne sürülen gerekçelerin yüzde 90’ı geçersiz. 1 milyon 150 bin nüfus oluşturuluyor kanalın etrafında. Hani tankerler, gemiler? Bu yeni bir rant projesi” diye konuştu.

Hayatında hiç dilsiz şeytan olmadığını söyleyen İmamoğlu, “Bu bir siyasi mesele değildir. Bu biri istedi diye ya da istemedi diye yapılıp yapılmayacak bir şey değil. Bu akıl işidir” ifadelerini kullandı.

Yatırım 75 milyardan çok daha fazla

İstanbul’da deniz ulaşımının çok gerilediğini anlatan İmamoğlu, amaçlarının deniz ulaşımından metroya güvenilir, ucuz bir ulaşımı var etmek olduğunu söyledi. İBB Başkanı Kanal İstanbul tartışmalarına da bir kez daha değindi:

“Bahsettiğimiz konu İstanbul’u tümden değiştirecek başka bir yere taşıyacak bir konu. Dolayısıyla verimliliğini, gerekliliğini İstanbulluların dolu dolu tartışılması lazım. 2011 yılında bir seçim vaadi olarak ortaya atılan projenin ne tartışıldığını ne de kamuya açık konuşulduğunu gördüm. Bu dayatmadır. Ben bir iş insanıyım, tahminlerim kuvvetlidir. 75 milyar olduğunu düşünmüyorum, çok daha fazladır bu yatırımlar. Ocak ayının ilk haftası Kanal İstanbul çalıştayı da yapacağız. Ben İstanbul’un coğrafyasının böyle bir değişimi kaldıramayacağını düşünüyorum. Bilimsel gerekçeleri var. Tek başına 135 milyon metrekare tarım alanının yok oluşu bile gerekçedir. Marmara’nın Karadeniz’e etkisi, 8 milyon kişinin bir adada yaşaması durumu. Neden olarak, gemi trafiğindeki artış, teknolojik gelişmeler neticesinde gemi boyutlarının büyümesi, kimyasal taşıyan tankerler gösteriliyor. Gerekçeye bakar mısınız! Yüzde 90’ı geçersiz. İstanbul Boğaz’ından geçen gemi sayısı azalmakta. Bu sudan bahaneyle 10 bin yıllık coğrafyayı böyle bir şeyle paramparça etmenin, ÇED raporunu okumadan önümüze çıkıyorlar, 1 milyon 150 bin nüfus oluşturuluyor kanalın etrafında. Hani tankerler, gemiler? Yeni bir rant projesi mi? 1,5 milyar küpe yakın hafriyat, odalara göre 2 milyarküp.”

İmamoğlu, kendisini bir kişinin ikna edemeyeceğini belirterek, “Beni bilim ve akıl ikna edecek. Bilim ve aklın yatmadığı hiçbir şeyin peşinden gitmeyeceğim. Bu bir siyasi mesele değildir. Bu biri istedi diye ya da istemedi diye yapılıp yapılmayacak bir şey değildir. Bu akıl işidir. Bu sebeple sürece özellikle dahil olmanızı diliyorum” diye konuştu.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.