KentManşet

İBB iptal etti, Bakanlık izin verdi: Etiler Polis Okulu arazisindeki inşaat yeniden başladı

0

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin (İBB) 6 Aralık 2021’de Yapı&Yapı şirketine 208 milyon Euro’ya sattığı Etiler Polis Okulu arazisinde inşaat yeniden başladı.

Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesini üstlenen Yapı&Yapı şirketinin yürüttüğü otel ve rezidans inşaatının ruhsatı geçen ağustosta Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığını aldığı İBB tarafından iptal edilmişti. İnşaata bu defa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın izin verdiği öğrenildi.

Diken‘den Canan Coşkun‘un aktardığına göre, İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan ve 17-25 Aralık soruşturmasına konu olan Etiler Polis Okulu arazisinde inşaat ruhsatının iptal edilmesi sebebiyle inşaat bir süredir durmuştu, ama çalışmalar geçen hafta yeniden başladı.

Görüntülerde devasa çukurun içine hafriyat kamyonları ve iş makinelerinin giriş-çıkışını kolaylaştırmak amacıyla asfalt yol yapıldığı göze çarpıyor.

Ruhsat tabelası yok

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından araziyle ilgili 31 Ağustos 2022’de yeni bir imar planı hazırlanmış; bu plan doğrultusunda başlayan inşaat için gerekli ruhsatın da bakanlık tarafından verilmişti. Ancak inşaatın çevresinde bu bilgilerin yer aldığı inşaat ve şantiye ruhsat tabelası bulunmuyor.

Ne olmuştu?

Polis okulu arazisi, 2018’de İBB yönetimi henüz AKP’li Kadir Topbaş’tayken 2 milyar 660 milyon TL karşılığında İBB’nin iştiraki KİPTAŞ’a verilmişti. KİPTAŞ da projenin yükleniciliği için bir ihale düzenlemiş, ihaleyi Yapı&Yapı ile ASTAŞ şirketleri kazanmıştı.  Şirket ihale bedelini Vakıflar Bankası‘ndan aldığı krediyle ödemişti.

İBB yönetimi İmamoğlu’na geçtikten sonra arazinin kent parkı olmasına yönelik herhangi bir adım atılmadı. İBB 2 milyar 80 milyon TL karşılığında hisselerini devrederek projeden çekildi.

Polis okulu arazisine inşa edilen yapının imar planları 20 Eylül 2019’da iptal edildi; Danıştay da İBB’nin hisse devrinden altı ay önce yani 28 Haziran 2021’de bu kararı kesinleştirdi. Ancak Akat Mahallesi’nin ortasındaki devasa kazı alanı öylece dururken Mayıs 2022’de arazide yeniden inşaat çalışmaları başladı.

KİPTAŞ’ın şirkete hisse devriyle ilgili satış protokolüyse ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle paylaşılmadı.  İBB, 15 Ağustos 2022’de inşaatın ruhsatını iptal etti ve inşaatı mühürledi.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.