İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na türbede ellerini arkadan bağladığı için soruşturma 

0

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşesinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun bir anma töreninde ellerini arkasından bağladığı için İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Pehlivan, Bakanlığın soruşturma için mülkiye başmüfettişini görevlendirdiğini ve geçen hafta da Ekrem İmamoğlu’nun ifadesinin istendiğini söyledi.

Murat Ongun doğruladı

Konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun, yazılanların doğru olduğunu ifade etti:

Cumhuriyet Gazetesi’nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki DOĞRUDUR.

Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir.”

İçişleri Bakanı sözcüsünden açıklama

İçişleri Bakanı Sözcüsü İsmail Çataklı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, soruşturmanın kendilerine gönderildiğini dile getirdi:

İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili.

Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.”

Pehlivan’ın yazısı

Barış Pehlivan’ın yazısında geçen ilgili bölüm ise şöyle:

Bundan tam bir yıl önceydi.

İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümüydü. Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde bir anma töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılımcılar arasındaydı.

Bilmeyenler olabilir; Fatih’in eşi Gülbahar Hatun’un türbesi de aynı avludaydı.

İşte, hazır olun…

İmamoğlu’nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu’nun ifadesi istendi:

“2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası…”

Sahi, yürürken bağlanan eller mi suçluydu, onlara suç yazan bağlı eller mi?”

You may also like

Comments

Comments are closed.