ManşetTürkiye

Hrant Dink Vakfı ölüm tehdidi aldığını açıkladı

0

19 Ocak 2007’de Ogün Samast‘ın tetikçiliğini yaptığı suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in adını yaşatmak amacıyla kurulan Hrant Dink Vakfı e-posta adresleri üzerinden Rakel Dink ve vakfın avukatına yönelik ölüm tehdidi aldığını duyurdu.

Vakıf, 27 ve 28 Mayıs tarihlerinde kendilerine gelen ölüm tehditlerini Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne ve İstanbul Valiliği’ne de bildirdiklerini açıkladı. Gelen mesajların içeriğine dair açıklama yapan Vakıf şunları söyledi:

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan “Bir gece ansızın gelebiliriz” sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı “kardeş masalları” anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor.

‘Nefret dili bu yaklaşımı körüklüyor’

Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.

‘Ayrımcılıkla mücadeleye devam edeceğiz’

2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.