LGBTİ+Manşet

Homofobik hekime ‘görevi kötüye kullanmaktan’ dava açıldı

0

İstanbul Maltepe Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği’nde çalışan Uzman Dr. N.K.Ö. Temmuz 2018’de, hastasına yönelik muayene sırasındaki ayrımcı tutumuna ve sonrasında sosyal medyadaki homofobik söylemine ilişkin dava açıldı.

Uzman doktor, eşcinsel hastası hakkında sosyal medyada “İ… te sınır yok. Poposunun reklamını yapıyor herhalde” demiş ve hastasının bilgilerini sosyal medyada paylaşmıştı.

Görevi kötüye kullanmaktan yargılanacak

Kaos GL’den Yıldız Tar’ın haberine göre olayın üzerinden iki yıl geçtikten sonra hekim hakkında dava açıldı.  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede doktorun hastasının taleplerine olumsuz yanıt verdiği, “hekimlik mesleği ile bağdaşmayacak konuşmalar yaptığı, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda şüphelinin mesleki olarak edindiği bilgileri açıkladığı” belirtildi.  Savcılık, homofobik hekimin görevi kötüye kullanmaktan yargılanmasını talep etti. Hekim hakkında dava açıldı.

Öte yandan ayrımcı tutumuna tepki gösterilince ise N.K.Ö., hastası hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na “hakaret” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık, homofobik hekimin şikayetini incelemiş ve kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

Tabip Odası ceza verdi

Tabip Odası Onur Kurulu da Temmuz 2018’de gerçekleşen olayla ilgili soruşturma yürüttü. Hekimin hastası ile ilgili tıbbi bilgileri sosyal medya hesabında paylaşarak hekimlik mesleğinin kadim etik kuralını çiğnediğini ve bu paylaşımları ile kusurlu davrandığını söyledi.

Onur Kurulu, soruşturma sonucu doktor N.K.Ö.’nün sosyal medyada hastasıyla ilgili homofobik ifadelerinden dolayı uyarı cezası almasına karar verdi. N.K.Ö.’ye, hastasının kişisel bilgilerini sosyal medyada paylaştığı için ise 945 TL para cezası verildi.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.