DünyaEnerjiManşet

Hollandalı şirketler, AB’de yasaklanan ‘zehirli akaryakıtı’ Afrika’ya satıyor

0

Hollanda merkezli petrol şirketlerinin Avrupa‘da yasaklanan, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip kanserojen akaryakıtı, yıllardır Afrika başta olmak üzere yoksul ülkelere ihraç ettikleri belirlendi.

Hollanda Çevre ve Ulaştırma Müfettişliği (ILT), petrokimya şirketleri ile mücadele etmek için gerekli yasal düzenlemelerin artık mevcut olduğunu belirterek, zehirli petrol ürünleri satışının derhal durdurulmasını istedi.

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Kurumu (TNO)’nun araştırmasına göre kimya endüstrisi tarafından üretilen benzen gibi toksik artıkları ucuza alan petrol şirketleri, bu ürünleri normal benzin ya da motorin ile karıştırarak Afrika ülkelerine gönderiyor. Ucuza mal edilen bu zehirli yakıtlar yıllardır yoksul ülkelere satılmaya devam ediyor.

BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan‘ın haberine göre, birkaç hafta içinde bu çağrıya uymayan şirketlere yasal işlem yapılacak.

TNO’nun araştırmasında Hollanda’da Afrika pazarı için üretilen sözkonusu otomobil yakıtlarının, yüksek oranda benzen, kükürt ve mangan içerdiğine dikkat çekiliyor. Bu akaryakıtlardaki kükürt oranı, Avrupa’da izin verilenden 300 kat daha fazla.

Afrika’da kullanımı serbest

Afrika ülkelerinde bu ürünlerin kullanımı serbest olduğu için, Hollanda Çevre ve Ulaştırma Müfettişliği, uzun süredir bu konuda fazla bir şey yapamadı, ancak Hollanda Çevre Yönetimi Yasası’nın, “zararlı maddelerin piyasaya arzını yasaklayan” maddesi, zehirli akaryakıt satan şirketlere karşı müfettişliğin elini güçlendirdi.

Müfettişliğe göre, Afrika’da zehirli yakıtların yarattığı çevre ve sağlık sorunları oldukça ciddi. Dünya Bankası’nın Nijerya‘nın Lagos kentinden yaptığı hava kalitesi araştırması, kirli hava nedeniyle her yıl 11 bin erken ölüm yaşandığını ortaya koydu.

Müfettiş Frank Peen, “İnsanları ve çevreyi korumak için Avrupa’da belirlediğimiz standartların Avrupa dışına ihraç ettiğimiz ürünlere de uygulanması önemli ancak şu anda petrol şirketleri bunu yapmıyor” dedi.

Müfettişlik, ismini açıklamadığı sekiz petrokimya şirketini, zararlı akaryakıt ihracatına derhal son vermesi konusunda, son kez uyardı. Hükümetin çağrısına olumlu yanıt verilmemesi halinde hem zararlı ürünleri üreten kimya fabrikaları hem de bunları akaryakıtla karıştırıp satan petrol şirketleri hakkında yasal işlem başlatılacak.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.