EnerjiManşet

Hindistan Demiryolları’nın 2025’teki güneş enerjisi kurulumu hedefi 5 GW

0

Hindistan Demiryolları’nın 2025 yılına kadar tren istasyonları çatılarında, idari binalarda ve çeşitli alanlarda toplamda 5 GW’lık güneş elektriği kurulumu gerçekleştirmeyi planladığı açıklandı.

Solar.ist’de yer alan habere göre ‘’Uluslararası Hindistan Demiryollarının Karbonsuzlaştırılması, Hedef Elektriklendirme’’ başlıklı konferansta konuşan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) görevlisi Prodyut Mukherjee bu konuda etkinlik katılımcılarına bilgi verdi.

74

Mukherjee tarafından verilen bilgilere göre UNDP tarafından yapılan çalışmalarda halihazırda kurulum gerçekleştirilecek 8.500 istasyon ve idari bina belirlenmiş ve 44.000 hektarlık alan belirlenmiş durumda.

Bununla birlikte bu yatırımların hayata geçmesi için kamu ve özel sektör işbirliğinin gerektiği de Prodyut Mukherjee tarafından altı çizilen noktalardan oldu.

75

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) görevlisi Prodyut Mukherjee

Her gün 23 milyon kişiye hizmet veren Hindistan Demiryolları’nın ülkenin toplam elektrik tüketimindeki payı yüzde 2’nin üzerinde iken, maliyeti ise 5 milyar doların üzerinde.

Hindistan Demiryolları Bakanlığı tarafından geçen yıl yürürlüğe konulan ’’Vizyon 2000’’ belgesi Hindistan Demiryolu İdaresinin 2020 yılında 1.000 MW’lık güneş ve 200 MW’lık rüzgar enerjisi gücüne sahip olmasını, ayrıca bu tarihte enerji tüketimini yüzde 10 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması hedefini getirmişti.

 

(Solar.ist)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.