İklim KriziManşet

Her 10 gençten dördü iklim krizi nedeniyle çocuk sahibi olmada tereddüt yaşıyor

0

On ülkede yapılan ankete göre, her on gençten dördü, iklim krizi nedeniyle çocuk sahibi olmak konusunda tereddüt yaşıyor ve hükümetlerin iklim felaketini önlemek için neredeyse hiçbir şey yapmadıklarını düşünüyor.

İklim kaygısı ve gençler üzerine yapılan araştırmaya göre, yaşları 16 ila 25 arasında değişen her on gençten altısı iklim değişikliği konusunda çok veya aşırı derecede endişeli.

‘Kaygımızın temelinde ihanet duygusu var’

Yaklaşık 10 bin gencin katıldığı anket Avustralya, Brezilya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Nijerya, Filipinler, Portekiz, Birleşik Krallık ve ABD‘deki gençleri kapsıyor.

T24’ün aktardığına göre Filipinler’den 23 yaşındaki Mitzi Tan, “İklim kaygımızın temelinde, hükümetin eylemsizliğinden kaynaklanan derin ihanet duygusu var. Artan iklim kaygımızı ele almak için adalete ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

‘Rasyonel bir tepki’

Almanya’daki okul grevi hareketinin öncülerinden, 25 yaşındaki iklim aktivisti Luisa Neubauer ise “Biz gençler, iklim krizi hakkında endişelenmenin onu durdurmayacağını fark ettik. Böylece bireysel kaygımızı kolektif eyleme dönüştürdük. Ve şimdi her yerde savaşıyoruz: sokaklarda, mahkemelerde, dünyanın dört bir yanındaki kurumların içinde ve dışında. Yine de, emisyonlar rekor seviyelere yükselirken hükümetler hala bizi hayal kırıklığına uğratıyor” dedi.

Bath Üniversitesi’nden Caroline Hickman da “Bu çalışma, çocuklarımız ve gençlerimiz arasında yaygın iklim kaygısının korkunç bir resmini çiziyor. Çocuklarımızın kaygısı, hükümetlerden gördükleri yetersiz tepkiler göz önüne alındığında tamamen rasyonel bir tepkidir. Hükümetlerin harekete geçmek için daha ne duyması gerekiyor?” dedi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.