EnerjiGünün ManşetiManşet

Hem ekolojik hem ekonomik: Urlalı kadın girişimciler artık elektriklerini güneşten üretiyor

0

Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, bir sosyal güneş sorumluluğu projesi sayesinde güneş enerjisi santraline sahip oldu.

İzmir, Urla’da kadın üreticileri daha güçlü hale getirmek için eğitim, gıda üretimi ve el sanatları alanında faaliyet gösteren kooperatif bu sayede hem elektrik tüketim maliyetini hem de karbon ayak izini düşürecek.

Kooperatif aynı zamanda elektrik kesintisi durumunda kesintiden de üç saate kadar etkilenmeyecek.

Kurulumu Solarçatı tarafından sağlanan 1,8 kW gücündeki santralin yılda 2,7 Megavat-saat (MWh) elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Aylık olarak ortalama 90 TL’lik fatura tasarrufu sağlanacak

Batarya kurulumu da gerçekleştirilen ve tamamen öztüketim modeli çalışacak sistem ile üretilen elektriğin tamamı bina içerisinde tüketilecek.

Böylelikle kooperatif ihtiyaç duyduğu elektriğin yarısını güneş enerjisinden karşılayacak.

Proje hakkında açıklamada bulunan Solarçatı kurucusu Utku Korkmaz şunları kaydetti;

“Solarçatı olarak sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi kadın girişimcilere fayda olarak dönüştüren bu projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Girişimciliğin en önemli adımlarından biri mevcut kaynakları sürdürülebilir kullanabilmek. Bu kurulum sayesinde, kooperatif artık kendi enerjisini tükettiği yerde üretebilecek. Aylık olarak ortalama 90 TL’lik fatura tasarrufu ile birlikte kullanılacak batarya sayesinde 3 saat boyunca elektrik kesintisinden etkilenmeyecek.”

9 ağacın doğaya sunduğu katkıya denk şekilde, yılda 1,5 ton karbondioksit salımının önüne geçilebilecek

Kurulumun 3 Haziran’da bittiği santral için 4 Haziran’da gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise şunları söyledi;

“Kadın girişimci kooperatifi ve diğer kadınların üretimdeki rolü giderek artıyor. Yerel yönetim olarak bizler kadınlarımızı üretimde ve sosyal hayatın her alanında daha etkili olmaları için destekliyoruz. Bu anlayışımız devam edecek.”

9 ağacın doğaya sunduğu katkıya denk şekilde, yılda 1,5 ton karbondioksit salımının önüne geçilmesine de imkan sağlayan projede kullanılan paneller Smart Energy, invertörler Goodwe ve batarya sistemi de Endepo tarafından karşılıksız şekilde sağlandı.

 

(Yeşil Ekonomi)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.