DuyurularManşetSağlıkTürkiye

Hekimler İstanbul’dan Ankara’ya beyaz yürüyüş başlatıyor

0

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarına bağlı hekimlerin İstanbul’dan Ankara‘ya yarın (23 Kasım) “Beyaz Yürüyüş” başlatacaklarını açıkladı. Hekimlerin gündeminde pandemi dönemindeki yoğun çalışma koşulları, mobbing, beş  dakikada randevu, uzun nöbet saatleri, verilmeyen özlük ve ekonomik hakları bulunuyor.

ANKA‘ya konuşan Karakoç şunları söyledi: “Yöneticilerin, hekimlerin bağımsızlığını ve özerkliğini zedeleyen baskıları var; bunlara karşı çıkacağız. Genç meslektaşlarımızın çalışma ve eğitim haklarına sahip çıkacağız. Özlük haklarımıza, ekonomik haklarımıza sahip çıkacağız. Türk Tabipleri Birliği’nin 2014 yılında Meclis’e sunduğu Şiddetle Mücadele Yasa Tasarısı’nın bizim istediğimiz gibi uygulanmasını istiyoruz. Halkın sağlık hakkına sahip çıkmak istiyoruz” dedi.

Yürüyüş bitiminde ‘Beyaz Forum’ yapacaklarını belirten Karakoç, “Hem ekonomik özlük haklarımıza hem de toplumun sağlık hakkına sahip çıkmak için nasıl bir yol izleyeceğimizi o Beyaz Forum’da konuşacağız ve bundan sonraki süreci nasıl öreceğimize birlikte karar vereceğiz” diye konuştu.

‘Sağlık Bakanlığı bir yıldır randevu vermedi’

Sağlık emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarındaki yıpranma hakkında defalarca Sağlık Bakanlığı’ndan randevu talep ettiklerini ama bir yıldır alamadıklarını aktaran Karakoç, taleplerini de şöyle sıraladı:

“Beş temel talebimiz var. ‘Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına…’ Burada kastımız şu: Sağlık çalışanları ve hekimler üzerinde, yöneticilerin ve Sağlık Bakanlığı’nın, hekimlerin bağımsızlığını ve özerkliğini zedeleyen baskıları var. Bunlara karşı duracağız. Geleceğimize sahip çıkacağız. Bu ülkede çalışma ve eğitim hakkı güvence altında değildir. 2016’dan sonra KHK’larla keyfi ve hukuksuz bir şekilde genç meslektaşlarımız ya görevlerine atanamıyor ya da ihraç ediliyorlar. Bunların çalışma ve eğitim haklarına sahip çıkacağız. Ülkenin içinde bulunduğu politik atmosferden ötürü her gün yeni genç meslektaşlarımız yurt dışına göç etmekte ve yeni bir hayat arayışı içerisindeler. Dolayısıyla ‘Geleceğimize sahip çıkacağız’ diyoruz. ‘Özlük haklarımıza, ekonomik haklarımıza sahip çıkacağız’ diyoruz.”

‘Ağır koşullar yüzünden nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz’

Karakoç, hastanelerin kendileri için güvenli olmaktan çıktığını da kaydetti, kaydetti;  2003 yılındaki Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte çalışma alanlarımızın birer işletmeye dönüştürüldüğüne vurgu yaptı:

“Normalde Dünya Sağlık Örgütü, ‘Bir hasta için en az 20 dakika ayırın, nitelikli bir muayene yapın, hastanın tanısını, tedavisini koyun’ der. Ama Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte yanlış bir sağlık algısı oluşturuldu. Basamaklandırılmış sağlık hizmeti tamamen devre dışı bırakıldı. Her hasta ikinci ve üçüncü basamak hastaneye istediği an başvurabiliyor. Biz de sekiz saatlik mesai süresinde 100-120 hasta bakmak zorunda kalıyoruz. Bu süre zarfında yanımızda bir yardımcı personel yok. Dolayısıyla hastalarımıza nitelikli bir sağlık hizmeti sunmuyoruz. Nitelikli bir sağlık hizmeti sunmadığımız için, hastalarımız dertlerine deva bulamadıkları için karşılarında sağlık çalışanları ve hekimleri görüyorlar. Bütün hınçlarını bizden alıyorlar. Sistemin yarattığı aksaklığa, bize şiddetle karşılık veriyorlar. Taleplerimizden biri de Türk Tabipleri Birliği’nin 2014 yılında Meclis’e sunduğu Şiddetle Mücadele Yasa Tasarısı’nın bizim istediğimiz gibi uygulanmasıdır.”

“Beş dakikada hekimlik yapılmaz, beş dakikada sağlık olmaz” diyen Karakoç, . Yani biz, sadece sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük hakları için değil, toplumun daha sağlıklı olabilmesi için, daha nitelikli sağlık alabilmesi için, herkesin ücretsiz, rahat ulaşabileceği ve anadilinde sağlık hizmeti alabilmesi için de mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ali Karakoç, Covid-19‘un meslek hastalığı olarak kabul edilmesini, performansa dayalı ücretlendirme sisteminin değiştirilmesini de talep ettiklerini belirtti; “Ek ödeme değil, tek ödeme istiyoruz ve bunun da emekliliğimize yansımasını istiyoruz” dedi.

More in Duyurular

You may also like

Comments

Comments are closed.