ManşetTürkiye

HDP’li dört belediyeye daha kayyım atandı

0

Belediye başkanları gözaltına alınan HDP’li Kayapınar, Kocaköy, Bismil ve Erçiş ilçe belediyelerine de kayyım atandı.

Yıldız Çetin

HDP’li belediyelere yönelik kayyım atama uygulaması devam ediyor. Daha önce yerine kayyım atanan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ile birlikte gözaltına alınan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülcan Özer ve Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer ile Van Erçiş Belediye Başkanı Yıldız Çetin’in yerine kayyım atandı.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çetin’in, Van 4 ve 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan yargılandığı, ayrıca Van ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘silahlı örgüte üye olmak’ iddiasıyla başlatılan soruşturma sürecinin devam ettiği hatırlatılarak, yerine kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu’nun atandığı duyuruldu.

Altı başkana mazbata yok, 12 belediyeye kayyım 

HDP, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde üç büyükşehir, dört 4 il, 50 ilçe, 11 belde olmak üzere toplam 69 belediye kazanmış; ancak haklarında KHK’yle ihraç kararı bulunduğu gerekçesiyle altı ilçe belediye başkanına mazbata verilmemişti.

19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış ve yerlerine kayyım atanmıştı. Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş 12 Eylül’de, Erzurum Karayazı Belediye Eş Başkanı Melike Göksu ise 18 Eylül’de tutuklanmış ve yerlerine kayyım atanmıştı.

15 Ekim’de evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınan HDP’li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ve Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz tutuklandı. İçişleri Bakanlığı kararı ile tutuklanan belediye başkanlarının yerine 18 Ekim’de kayyım atandı. Bugün alınan kararlarla birlikte yerlerine kayyım atanan HDP’li belediye sayısı 12’ye yükseldi.

Kayyım atanan HDP’li belediyeler şöyle:

Van Büyükşehir Belediyesi,
Van / Erciş,
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,
Diyarbakır / Kayapınar,
Diyarbakır / Kocaköy,
Diyarbakır / Bismil
Diyarbakır / Kulp,
Mardin Büyükşehir Belediyesi,
Mardin / Nusaybin,
Hakkâri Belediyesi,
Hakkâri / Yüksekova,
Erzurum / Karayazı

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.