ManşetTürkiye

HDP’li Baluken’e tahliye, Meral Danış Beştaş ve Ayhan Bilgen’e tutuklama

0

HDP’li milletvekikllerine yönelik gözaltı – tutuklama – tahliye süreci köşe kapmacaya dönerken bugün de sürpriz bir tahliye ve 2 tutuklama kararı çıktı. İdris Baluken için tahliye kararı çıkarken Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş için tutuklama kararı  verildi. Dün de Hüda Kaya ve Altan Tan gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Meral Danış Beştaş ve Ayhan Bilgen

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında açılan soruşturma kapsamında 4 Kasım’da tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır’da yargılandığı ilk duruşmada tahliye edildi. Mahkeme tahliye kararına, karartılacak delil olmaması, milletvekili olması ve Anayasa Mahkemesi’nin daha önce tutuklu vekillere ilişkin kararını gerekçe gösterdi. Tahliye gerekçesi HDP’li diğer tutuklu vekiller için de emsal teşkil edebilir.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen Cumartesi günü gözaltına alınan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ve HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan soruşturma yürütülen Beştaş ve Bilgen’in serbest bırakılmasına Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz ederek, her iki milletvekilinin de tutuklanmasını istedi. İtirazi değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ayhan Bilgen hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı verdi. Beştaş ve Bilgen’in yakalanmaları durumunda tutuklanacakları bildirildi.

 

(Cumhuriyet, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.