Hayvan HaklarıManşet

[Hayvan Hakları Yasası nerede?] Kedileri fırında ‘pişirerek’ öldürdüğü söylenen zanlıya para cezası

0
Fotoğraf: Shutterstock

İstanbul‘un Küçükçekmece ilçesinde yaşayan bir kişinin sokaktan topladığı yavru kedileri fırına atıp, pişirerek öldürdüğü iddia edilen bir kişiye para cezası uygulandı.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Başkan Yardımcısı Nihal Erkoç, “Evde fırından kötü kokular geldiğini duymuşlar fakat kişi fırının kapağını açtırmamış. Olay tespit edilerek idari işlem uygulandı. Para cezası kesildi” dedi.

‘Mahalleli ihbar etti’

Cumhuriyet gazetesinden Samed Balçık’ın haberine göre Erkoç, olayın kendilerine ihbar edildiğini ve konfederasyondan bir temsilcinin konuyu takip ettiğini söyledi.

Olayı anlatırken “Adam yavru kedileri tabiri caizse dışarıdan meyve toplar gibi toplamış götürmüş evine” diyen Erkoç, mahallelilerin yavru kedilerin kaybolduğunu farketmeleri üzerine ilgili kurumlara haber verdiklerini ve bunun üzerine gelen kurum temsilcilerinin de söz konusu şahsın evini aradığını ifade etti.

‘Hapis cezası gelmeli’

Hayvan Hakları Yasası’nın gelmesi gerektiğini savunan Erkoç, “Sürekli bastırarak belirttiğimiz; Hayvana şiddete, vahşete, tecavüze hapis cezası gelmesi, cezaların en az 2 yıl 1 aydan başlaması. Aksi halde paraya çevrildiği için herhangi bir yaptırımı olmuyor” dedi.

Belediyelerin de ceza kapsamına alınması gerektiğini ifade eden Erkoç, “İnsanlar 3 tane 5 tane öldürürken belediyeler yüzlercesini katlediyor. Barınaklarda kalplerine şırıngalarla çamaşır suyu veriliyor, iğnelerle öldürülüyor. Toplanıyor dağlara taşlara otobanlara atılıyor. Çöplüklere atılan hayvanlar yazın güneşte, kışın yağmurda karda korunaksız alanda çöplerdeki asitli sulardan içerek yavaş yavaş ölüyorlar. Yani ilk isteğimiz hapis cezası gelmesi” diye konuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.