Doğa MücadelesiManşet

Hayrettin Karaca, Hakim karşısına çıktı

0

TEMA Vakfı Onursal Başkanı ve Alternatif Nobel ödüllü sahibi Hayrettin Karaca’ya karşı açılan dava görülmeye başlandı.  Dava 15 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

Koza Altın Madeni İşletmesi’nin şikayeti üzerine İzmir Dikili’de Hakim karşısına çıkan 90 yaşındaki Hayrettin Karaca hakkında açılan kamu davasının görüşülmesine devam edildi.

Maden şirketinin Karaca’ya yönelik şikayetlerini geri çekmesine rağmen görülen kamu davası duruşması, keşif talepleri ve tanıkların dinlenmesi için 15 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

Tema Vakfı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, 7 Aralık 2012’de Stockholm’de yapılacak olan Alternatif Nobel olarak da bilinen Doğru Yaşam Ödül Töreni’nde “Doğru Yaşam Onur Ödülü” alacak. Bu ödül töreninden 2 hafta öncesinde 90 yaşındaki Hayrettin Karaca İzmir Dikili’de hakim önüne çıktı.

Karaca’ya Karşı Suçlamalar

“Hayrettin Karaca, 17 Nisan 2010 tarihinde, madenin bulunduğu yaylada incelemede bulunmak ve altın madenine karşı yerel hareketi desteklemek üzere Kozak bölgesine gitti. Hayrettin Karaca ile birlikte  Gülden Karabudak, Hasan Namak ve Kozaklı bir grup köylünün de aralarında bulunduğu grup, Koza Altın’ın kamu arazisi olan ormanlarda kestiği 7.400 ağacın bulunduğu bölgeye bozulan ekosistemi incelemeye gitti. Karaca, ağaç ve bitki türlerinin fotoğraflarını çekerken maden şirketine ait 3 araç geldi.

Karaca ve arkadaşlarının yolunu keserek, tehdit ve hakaret içeren aşağılayıcı söylemlerde bulundu.  Böylece maden şirketi çalışanları, kamuya ait olan bir yolda Karaca ve yanındakilerin özgürlüklerini kısıtladı.

Madencilik şirketi, bununla yetinmeyip, Karaca ve Namak ile bu ikiliye eşlik eden Kozak köylülerinden Gülten Karabudak hakkında konut dokunulmazlığının (işyeri) ihlali ve iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarından dolayı şikayetçi oldu. Ayrıca Savcı, Karaca, Hasan Namak ve Gülden Karabudak hakkında işyeri dokunulmazlığını ihlal suçundan dava açtı.

Hayrettin Karaca’ya karşı açılan kamu davasının duruşması 20 Kasım 2012’de İzmir Dikili’de yapıldı. Sanık olarak yargılanan Hayrettin Karaca ‘Kozak yaylasında çok sayıda ağaç kesildiğini öğrenince ekolojik sistemin uğradığı zararı görmek istedim. Ancak kamuya ait olan orman arazisine girmem engellendi. Ben ve yanımdakilerin engellenmesinin üzerine bir de hakkımızda dava açılması çok üzücü.’ dedi. Karaca ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırdı. Mağdurken, suçlu durumuna düştük’  dedi.

Dikili’de gerçekleşen davaya yerel ve ulusal ilginin yanısıra uluslararası boyutta da ilgi ve katılım vardı. Doğru Yaşam Ödülü Heyeti’nden uluslararası avukat Agneta Johansson ve Merkezi İsveç’te bulunan Uluslararası Hukuk Desteği Konsorsiyumu’ndan Bitte Hammargren da davayı izlemek ve Hayrettin Karaca’ya destek olmak üzere Türkiye’ye geldi.

Maden şirketi Karaca’ya yönelik şikayetlerini geri çekti, ancak kamu davası devam ediyor. Duruşma keşif talepleri ve tanıkların dinlenmesi için 15 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

TEMA Vakfı ve Doğru Yaşam Ödülü Vakfı, Karaca hakkındaki davanın uluslararası adil yargılanma standartlarında olması ve Kozak Yaylası’na sahip çıkılması için çağrıda bulunuyor. “

(Yeşil Gazete)

 

 

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.