EmekManşetTürkiye

Havai fişek fabrikası patlamasında ikinci bilirkişi raporu: Patronlar asli kusurlu

0

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlamayla ilgili ikinci bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, patron Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun asli kusurlu bulundu.

Yedi kişinin yaşamını yitirdiği, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin raporda, şirket ortakları ve yetkilileri olan sanıkların asli derecede kusurlu, diğer sanıkların ise tali derecede kusurlu olduğu ifade edildi. Raporda iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alındığı takdirde, patlamanın önlenebileceği belirtildi.

‘Patlama önlenebilirdi’

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca başlatılan soruşturmanın ikinci bilirkişi raporu 128 sayfadan oluşuyor. Raporda iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yeterli olmadığının altı çizilerek “davaya konu olan olayın meydana gelmesinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alındığı takdirde yaşanan olayın meydana gelemeyeceği ve olayın önlenebilir olduğu, bu durumda da kaçınılmazlıktan söz edilemeyeceği…” ifadeleri kullanılıyor.

Yaşar Coşkun.

Fabrikanın tüzüğe aykırı şekilde üretim ve depolama yaptığının belirtildiği raporda fabrikanın bazı bölümlerindeki elektrik tesisatının da mevzuata aykırı olduğu, duvarların yanmaz ve sızdırmaz şekilde tasarlanmadığı şeklinde tespitler yer aldı. Bilirkişiler, depolarda aşırı yığılmaların olduğunu, depolama işleminin plansız, düzensiz ve dağınık şekilde yapıldığını, her bir üretim biriminde günlük bulundurulabilecek madde miktarının ne kadar olması gerektiğine yönelik herhangi bir çalışma, plan ve etkin bir denetim, gözetimin olmadığını da tespit etti.

İş güvenliği eğitim planı bulunamadı

Raporda ayrıca evrakların içinde 2020 yılına ait iş güvenliği yıllık eğitim planı bulunmadığı, iş yerinin ‘çok tehlikeli’ sınıfta faaliyet gösteren bir işyeri olmasına rağmen kayıtlarda işçilerin ‘tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine’ dair yönetmeliğin gerekli maddesinde sayılan belgelerin herhangi birine sahip olmadıkları tespit edildi” denildi.

Çalışanların güvenliklerini kendi inisiyatiflerine bırakılması, emniyetsiz çalışmayı önleyecek gözetimin sağlanmaması hususlarının da patlamada etkili olduğu vurgulandı.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.