DünyaManşet

Hamburg’da Almanya Dışişleri Bakanına Afrin protestosu

0

Almanya Dişişleri Bakanı Sigmar Gabriel Cuma günü Hamburg’da  Thalia Tiyatrosu’nda gerçekleştirmek istediği konuşması sırasında protestolarla karşılaştı.

Gabriel, Hamburg o Thalia Theater binasında katıldığı bir etkinlikte, Afrin saldırısında Alman tanklarının kullanılması yüzünden kalabalık bir izleyici tarafından protesto edildi.

Etkinlikte Gabriel’in konuşmaya başlaması üzerine bir grup kalabalık izleyici, Alman yapımı “Leopard II” tanklarının Afrin s’e yönelik saldırı ve katliamlarında kullanılmasını protesto eden sloganlar attı, pankartlar açtı. Gabriel ile protestocular arasında birkaç dakika süren sözlü tartışma yaşandı.

 

Tiyatro salonunun bir ucuna “Türkiye bombalıyor, Almanya para kazanıyor”, diğer ucuna da “Kürdistan ile dayanışma” pankartını açan etkinliğin izleyicileri “Türk devletine silah satmaktan vazgeçin” şeklinde bağırmaya başladılar.

Protesto karşısında şaşıran Gabriel “Hayır, ben Türkiye’ye panzer satmadım, ben sadece görevlerimi yaptım” demekle yetinirken, izleyiciler “Silah ihracatlarında imzasınız var, bundan sadece 30 milyon Euro para kazandınız” diye bağırdı.

Göstericiler tiyatro salonunun bir ucuna “Türkiye bombalıyor, Almanya para kazanıyor” pankartı açtı

Gabriel “Şimdi kullanılan panzerleri bizim hükümet satmadı, ancak bu Türkiye’nin operasyonuna karşı çıkmayacağımız anlamına geliyor ve bunun durması için de çabalıyoruz” kendisini savundu.

Salondaki izleyicilerin de protestoya alkışlara destek verdi

 

Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısında Alman Leopard 2 tanklarının kullanılması nedeniyle kamuoyunda yaşanan tartışmalarla ilgili de Alman hükümetinden açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, mevcut hükümetin Türkiye’ye satılan tankların modernizasyonu konusunda kararı yeni hükümet kurulana kadar beklemeye aldığını açıkladı.

 

(Günce Haber)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.