Türkiye

‘Halkı askerlikten soğutma’ davasında beraat

0

Vicdani retle ilgili basın açıklamasına katılan 14 kişi ‘halkı askerlikten soğuttuklar’ iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

MAZLUMDER’in ”vicdani ret” ile ilgili basın açıklamasına katılan 14 kişinin, ”halkı askerlikten soğuttukları ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla yargılandıkları davada beraatlerine karar verildi.

Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, daha önce ifadesi alınamayan sanık Suat Yıldız ile sanık avukatlarından Emrullah Beytar katıldı.

Sanık Yıldız, savunmasında, ”vicdani retçi Enver Aydemir’in kötü muameleye maruz kaldığı” iddiaları üzerine MAZLUMDER’in basın açıklaması düzenleyeceğini öğrendiğini ve 3 Ocak 2010’da Kızılay’da düzenlenen basın açıklamasına katıldığını belirtti.

Suç kastıyla hareket etmediğini ifade eden Yıldız, beraatini istedi.

Yargıç, savunmanın ardından, bütün sanıkların beraatine karar verildiğini açıkladı.

İddianamede, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası uyarınca, toplantı düzenlenmesi için önceden izin almak gerekmediği, ancak önceden bildirimde bulunmak gerektiği belirtilerek, dava konusu toplantıda bu şartın yerine getirilmediği kaydedilmişti.

Sanıklardan Muhammed Alan, Onur Ercan ve Mehmet Lütfü Özdemir’in toplantıda konuşma yaptıkları, konuşmalarının içeriklerinin halkı askerlikten soğutmaya yönelik olduğu savunulan iddianamede, bu üç sanığın ”halkı askerlikten soğutma”, Alan, Ercan ve Özdemir ile bütün sanıkların Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet suçlamasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

(Ajanslar)

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.