ManşetYerel

Halk tepkili: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yıkım başladı

0

Diyarbakır’ın merkezdeki Sur İlçesi’nin Alipaşa Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında aralarında metruk yapıların da bulunduğu bazı binaların yıkımına yoğun güvenlik önlemleri altında başlandı.

Merkez Sur İlçesi’nin Alipaşa ile Lalebey Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında daha önce kamulaştırılan ve yıkım kararı alınan bina ve evlerin yıkımına başlandı. Mahallede oturan sakinlerin tepkilerine rağmen bugün, Alipaşa Mahallesi’ndeki yıkım için çevik kuvvet ekipleri olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait işi makinaları sabah saatlerinden itibaren mahalleye girerek önceden suyu ve elektriği kesilen binaları ve evleri yıkmaya başladı. Çevik kuvvetin yanısıra polise ait TOMA ve zırhlı araçların bölgede aldığı önlemler devam ederken, yıkım çalışmalarının da süreceği belirtildi.

Lalebey ve Alipaşa mahallelerinin sakinleri ise, kentsel dönüşüm kapsamında alınan yıkım kararına tepkili. Mahallelinin yarısı banka hesaplarına yatan paralara razı olarak mahalleyi terk etti. Geride kalanlar ise evlerini terk etmek istemiyor. Mahalleli kadınlar, “Hayatım bu mahallede, bu evde geçti. Burada ölmek istiyorum. Bu evde kalmak istiyorum” derken, Lalebey Muhtarı Abdullah Çelik “Ne seçilmiş ne de kayyım belediyelerden hiç bir çözüm görmedik. Hiçbir milletvekilinin de bizimle ilgilendiği yok. Bizi TOKİ’nin önüne attılar. Mahalleli TOKİ’ye kurban edilmek istemiyor” diyor.

(Hürriyet, Cumhuriyet, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.