Doğa MücadelesiManşet

Hafriyat kamyonları ve piknikçiler Aydos Ormanı’ndaki canlıların yaşam hakkını gasp etti!

0

Gün geçmiyor ki toplumdaki bilinçsizlik ve yaşam alanlarına karşı sorumsuzluk yeni bir felakete yol açmasın…

Bu kez hedefte İstanbul Kartal’da bulunan Aydos Ormanı vardı.

Hafriyat kamyonlarının döktüğü moloz yığınları ve piknikçilerin attığı çöpler bölgede büyük kirliliğe yol açarken, vatandaşları isyan ettirdi.

Çöpler tüm ormanı kapladı. Ormanlık alanda yaşanan bu çevre katliamı ise havadan görüntülendi.

Görüntülerde, ormanlık alanda yol kenarına ve ormanın içine atılan moloz ve çöp yığınları, çevreyi kirletirken bir yandan da tehlikeye davetiye çıkardığı açıkça görünüyor.

Yol kenarlarına ve ağaç altına atılan evsel atıklar, karton kağıtlar, cam şişeler, naylon poşetler ve moloz yığınları gibi çöpler ormandaki canlıların yaşam hakkını adeta gasp ediyor.

Yaşanan bu çevre katliamına isyan eden vatandaşlar ise tepki göstererek, tüm şikayetlere rağmen yıllardır çözüm üretilmeyen bu kirliliğin artık temizlenmesini istiyor.

“Orman değil çöplük’’

Aydos ormanındaki katliama tepki gösteren Murat Şahin, “Buradaki çöplerin temizlenmesi lazım, orman değil çöplük gibi sanki burası. İnsanlar geliyor, berbat edip gidiyor her zaman” dedi.

Bakanlıktan açıklama

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kartal’da bulunan Aydos Ormanı’nda yaşanan kirliliğe dair dün resmi sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada,

“İstanbul Aydos Ormanlarıyla alakalı basında yer alan moloz ve çöp dökülmesine ilişkin görüntülere konu sahaların, koruma ekiplerince tespiti yapılmış olup çöp ve moloz yığınlarının kaldırılmasına başlanmıştır. Ekiplerimizce gerekli denetim ve kontrol faaliyetleri artırılmıştır.” denildi.

 

(Hürriyet, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.