İklim Kriziİklim ve EnerjiManşet

Guterres: Fosil yakıt sektörünün ahlaksız kazançları vergilendirilmeli

0

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, fosil yakıt sektörünü ve şimdiye kadarki rekor kârlarını hedef alan konuşmasında tüm ülkeleri, petrol ve gaz devlerini sert şekilde vergilendirmeye ve bu parayı iklim krizinin, karşı dünyanın en savunmasız insanları üzerindeki etkisini hafifletmek için kullanmaya çağırdı.

Küresel Kriz Müdahale Grubu‘nun New York‘taki lansmanı için düzenlenen basın konferansında konuşan Guterres, en büyük enerji şirketlerinin bu yılın ilk çeyreğindeki birleşik kârının 100 milyar dolara yakın olduğunu belirtti.

Petrol ve gaz şirketlerinin bu enerji krizinden en yoksul insanların ve toplulukların sırtından, iklime büyük bir maliyeti olacak şekilde rekor kârlar elde etmesi ahlak dışıdır.

Tüm hükümetleri bu aşırı kârları vergilendirmeye ve bu fonları bu zor zamanlarda en savunmasız insanları desteklemek için kullanmaya çağırıyorum.

Bu grotesk açgözlülük tek evimizi yok ediyor

Bu haftanın başlarında petrol devi BP, Rusya’nın Ukrayna‘yı işgali sebebiyle  yükselen petrol fiyatlarıyla yılın ikinci çeyreğindeki kârını –üç katına çıkararak– yaklaşık 8,5 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Guterres, dünyanın dört bir yanındaki insanlar mali yıkımla karşı karşıya kaldığı için bu tür kârların kabul edilemez olduğunu söyledi:

“Dünyanın her yerindeki insanları, fosil yakıt endüstrisine ve finansörlerine, bu grotesk açgözlülüğün bedelini en yoksul ve en savunmasız insanlar ödediğine ve tek ortak evimiz olan gezegeni yok ettiğine dair net bir mesaj göndermeye çağırıyorum.”

Konuşmasının devamında yeşil enerji yatırımlarının artması gerektiğine vurgu yapan Guterres çok taraflı kalkınma bankalarının daha fazla risk almasını, ülkelerin doğru düzenleyici çerçeveleri oluşturarak elektrik şebekelerini modernize etmesine yardımcı olması ve özel finansmanı geniş ölçekte harekete geçirmesini de talep etti.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.