Günün Manşetiİklim KriziManşet

Güney Asya’daki sel felaketi 24 milyonu etkiledi: Ölü sayısı 800’ü aştı

0

Güney Asya’da geniş bir coğrafyayı etkileyen seller, korkunç bir tablo ortaya çıkardı. Hindistan, Nepal ve Bangladeş’teki aşırı yağış ve sellerde ölü sayısı 800’e yükseldi. Şiddetli muson yağmurlarının devam ettiği üç ülkede bir milyondan fazla insan evsiz kaldı. Bölgede sellerden 24 milyon kişinin etkilendiği bildirildi.

Hindistan’ın yalnızca Assam eyaletinde birkaç hafta içinde en az 180 insan yaşamını yitirdi. Üç çocuk annesi Lakshmi Das, her yeri kaplayan su nedeniyle sazlık kulübelerin kaybolduğunu, kıyafetlerini bile alamadıklarını söyledi. Hindistan’da Arunachal Pradeş, Bihar, Nagaland ve Manipur eyaletleri de sel altında kaldı. 7 bin köyün suyla kaplandığı Bihar’da can kaybı 253’ten fazla, yarım milyona yakın insan evlerinden kaçmak zorunda kaldı. Geçmiş senelere göre bu yıl meydana gelen sellerin en kötüsü olduğunu kaydedildi.

Yalnızca Bangladeş’te 5.7 milyon insan felaketten etkilendi. Su seviyesinin sürekli yükseldiği Bangladeş’te ölü sayısı en az 115. Ülke çapında 225 köprü enkaza döndü, 400 bin hektarlık alan sular altında kaldı. Yardım kuruluşları felaketzedelere ulaşmakta güçlük çekiyor. Nepal’de ise resmi açıklamaya göre can kaybı 141’i buldu. Felaketten sağ kurtulmayı başaran binlerce kişi, evlerine döndüklerinde enkaz yığınıyla karşılaştı.

Felaket, yalnızca insanları değil vahşi yaşamı da öldürüyor. Aralarında nesli tükenmekte olan 24 gergedan, 5 fil ve bir kaplanın bulunduğu yaklaşık 225 canlı 12 Ağustos’tan bu yana süren sel felaketinde yaşamını yitirdi.

(Milliyet, Guardian)

You may also like

Comments

Comments are closed.