İklim ve EnerjiManşetTürkiye

Güneş Enerjisi Santrali kurulum maliyetleri geçmiş yıllara göre daha ucuz

0

Karbon salınımına sebebiyet vermeyen ve yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisi için kurulum maliyetlerinin ucuzladığına dair açıklamalar yapıldı.

Isıtma Soğutma Merkezi (ISOMER) Genel Koordinatörü İlgin Eray, Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum maliyetlerinin geçmiş yıllara göre çok daha ucuzladığını kaydederken, minimum 25 yıl kullanılan GES’lere yapılan yatırımın beş yıl içinde yeniden kazanıldığına dikkat çekti.

‘GES’lerle enerji sorunu çözülebilir’

İlgin Eray, cari açığın en büyük nedeni olan enerji ithalatının güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılmasıyla çözülebileceğini belirtti:

Fosil yakıtlar bakımından zengin olmayan ülkemiz yıllardır enerji sıkıntısı çekiyor ve bu sorunu enerji ithalatıyla gideriyor. Bu ithalatın bedelini de cari açık olarak ödüyoruz.”

‘Elektrik ihtiyacının tamamı güneşten sağlanabilir’

Ayrıca, Eray Türkiye’nin Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) yöntemiyle üretebileceği yıllık enerjisinin 380 milyar kilowatt saat olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

Ülkemizin elektrik üretimindeki toplam kurulu gücü 95 bin 890 megavat. Bu rakamın içerisinde rüzgar, güneş ve jeotermal kaynakların payı yüzde 20 civarlarında. Oysaki doğru yatırımlar yapıldığında Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten sağlayabilir.”

‘Maliyet artık daha ucuz’

ISOMER Genel Koordinatörü İlgin Eray, Güneş Enerjisi Santrali’nin artık hem daha ucuz hem de daha verimli çalıştığının altını çizdi:

GES’ler artık hem daha uygun fiyatlara yapılıyor hem de daha verimli çalışıyor. Ömrü ortalama 25 yıl olan güneş enerji santralleri 5 yılda kendini amorti ediyor.

Bir fabrikanın 20 sene boyunca çatısından bedava elektrik üretmesi günümüz rekabet şartlarında büyük avantaj yaratıyor. 100 kilowatta kadar olan projelerde maliyet 600-700 dolar/kilowatt olarak seyrediyor.

Örneğin 100 kilowattlık bir proje 60 ila 70 bin dolar arası maliyetle sonuçlanıyor. Her işte olduğu gibi burada da iş hacmi büyüdükçe maliyet düşüyor.”

You may also like

Comments

Comments are closed.