Haber HattıManşet

Gündem Çocuk, “Kobane eylemleri sırasında en az 4 çocuk öldü”

Gündem Çocuk Derneği’ne göre, IŞİD protestolarıyla gelişen olaylarda 24 saatte en az 4 çocuk öldü, 10 çocuk ağır yaralandı, 110 çocuk gözaltına alındı; devlet çocukları koruma yükümlülüğünü yerine getirmedi.

Dernek yaşanan olayların Türkiye’nin çocukların haklarını ihlal etmeme, onlara saygı gösterme ve onları üçüncü kişilerden koruma yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtti ve bu yükümlülüklerin Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle belirlendiğini hatırlattı.

Clipboard01

Gündem Çocuk’un yaşanan hak ihlalleriyle ilgili bilgi notunda ana hatlarıyla şunlar yer aldı.

* Yaşanan protesto eylemlerinde çocuklar kolluk kuvvetlerinin şiddet kullanımı ve keyfi uygulamaları başta olmak üzere pek çok hak ihlaline maruz kaldı.

* Çocuklar protesto eylemlerine katılanlara yönelik saldırıda bulunan bazı sivil çetelerin silahlı saldırılarıyla da karşılaştı.

* Yaşanılan süreçte ne yazık ki çocukların “yaşam hakkı”, “işkence ve kötü muameleden korunma hakkı”, “sağlık hakkı”, “eğitim hakkı”, “örgütlenme ve ifade özgürlükleri”, “çocuğa özgü adalet sisteminden yararlanma hakkı”, “özel hayatın korunması ve gizliliği ilkesi” ihlal edildi.

Yaşana olaylar sırasında en az 110 çocuk gözaltına alındı. Gözaltındaki çocukların illere göre dağılımı şöyle: İzmir: 12, Diyarbakır: 48, Van: 8, Ankara: 3, Mersin: 9, Batman: 9, Cizre: 3, Mardin: 1, Siirt: 15, İstanbul: 2.

Bilgi notunda illere göre verilen gözaltı rakamları henüz tüm çocukların gözaltı süresi dolmaması ve bazı illerde sokağa çıkma yasakları dolayısıyla avukatların çocuklara ulaşamaması sebebiyle sınırlı olduğu belirtildi.

Derneğin, “Çocuklar için, Barış hemen şimdi!” başlıklı açıklaması hakkında detaylı bilgiye buradan erişim mümkün

(Bianet)

Kategori: Haber Hattı