DünyaManşet

Guatemala’daki yanardağ patlamasında ölü sayısı 75’e yükseldi

0

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen yanardağ felaketinin bilançosu artıyor.

Başkent Guatemala City’nin 40 kilometre güneybatısındaki Fuego Yanardağı’nın patlaması sonucu şimdiye kadar 75 kişinin öldüğü, en az 192 kişinin de kaybolduğu belirtildi.

Yamaçlardaki köyler volkanik kül ve çamur altında kaldı.

Yanardağın yeniden sıcak gaz ve erimiş kaya parçaları püskürtmesi arama kurtarma çalışmalarını kesintiye uğratıyor.

1,7 milyon kişinin etkilendiği yanardağ patlamasının ardından üç bin kişi tahliye edildi.

Uzmanların, yanardağda yakın gelecekte yeni faaliyet olmasını beklemediklerini söylemesi nedeniyle, son patlama görevlileri hazırlıksız yakaladı.

Guatemala Ulusal Sismoloji Enstitüsü Başkanı Eddy Sanchez “önümüzdeki bir kaç gün içinde patlama olmayacak” tahmininde bulunmuştu.

Felaket Yardım Kurumu Başkanı Sergio Cabanas AFP Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Şu anda insanların kaybolduğu kasabalardaki isimleri sayıyoruz. Ulaşılamayan 192 kişi var” dedi.

Cabanas, yanardağın patlamasından önce tahliye alarmı verilmediğini, bölge halkının acil durum eğitimi almasına karşın patlamanın çok çabuk gerçekleşmesi nedeniyle bunları uygulama fırsatları olmadığını anlattı.

Patlama sonucu sıcak gaz ve volkanik maddeden oluşan ve hızla hareket eden volkanik akıntılar oluştu.

Yamaçlardan aşağı giden akıntılar El Rodeo ve San Miguel Los Lostes köylerinin etrafını sardı.

Yanardağ uzmanı Dr. Janine Krippner BBC’ye yaptığı açıklamada, “Fuego çok faal bir yanardağ. Çok büyük miktarda gevşek volkanik madde ortaya çıktı ve bölge çok yağmur alan bir yer. Yoğun yağış, çamur akıntılarına neden olabilir ve bunlar da aşırı derecede tehlikeli ve ölümcül olabilir” dedi.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.