DünyaLGBTİ+Manşet

Guardian’ın Judith Butler’ın röportajına yaptığı sansüre karşı imza kampanyası başladı

0

Guardian, geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık‘ta yayımlanan sayısında toplumsal cinsiyet teorisyeni Prof. Judith Butler’la yapılan bir röportajı sansürledi.

Gazetenin bu sansürü tepkilere sebep olurken, yüzlerce akademisyen ve hak savunucusu imza kampanyası başlattı ve şu ana kadar 400’den fazla imzaya ulaşıldı. Kampanyada gazete yönetiminin özür dilemesi ve çıkartılan bölümü yayınlaması talep ediliyor.

‘Ana akım medya tarafından translar susturuluyor’

Kaos GL‘de yer alan habere göre Butler, röportajda önce yayınlanıp sonra çıkarılan bölümde trans dışlayıcı feministlerin nasıl sağcı saldırılarla ittifak yaptıklarını ve faşizme karşı mücadelenin bir parçası olamayacaklarını anlatıyordu.

İmza metninde ise olayla ilgili şu ifadelere yer verildi:

7 Eylül 2021 tarihinde, The UK Guardian gazetesi, alanında en önde gelen isimlerden biri olan Amerikalı toplumsal cinsiyet teorisyeni Profesör Judith Butler ile Jules Gleeson’ın yaptığı röportajın bir bölümünü kapsamlı bir şekilde sansürledi.

Sansür için gösterilen gerekçe, Butler’ın açıklamalarının cevap olarak eklendiği röportaj sorusunun güncel bir adli kovuşturmanın konusu olmasıydı. Ancak, soru ve o soruya getirilen açıklamalar soru ve cevaptan oluşan bu eklemenin iki ayrı parçasıydı. Dahası, röportajı yapan Guardian yazarı, bir yandan Butler’ın açıklamalarını koruyan diğer yandan röportaj sorusu için potansiyel yasal zorluklardan kaçınan alternatif bir ifadeyi Guardian’a zaten sunmuştu.

Guardian ve kardeş gazetesi Observer, transgender meselelerine editoryal yaklaşımları nedeniyle ilk kez eleştirilmiyor. Bu, Guardian çalışanlarının kendileri tarafından da karşı çıkılan bir şablonun devamıdır. The UK Guardian çalışanı gazetecilerin, Mart 2020’de yayınladıkları açık mektuplarında ‘… transfobik içerikli yayın şablonu işimize müdahale ediyor ve bu şablon trans haklarına, trans çalışanlara düşman gazete şeklindeki şöhretimizi pekiştiriyor.’ dediler.

The UK Guardian ve Observer, Birleşik Krallık’ta trans karşıtı akademisyenlerin ‘susturulduğuna’ dair daha önce asılsız iddialar yayınlamıştı. Ne ironik ki Profesör Butler’ın röportajının sansürlenmesi aksini kanıtlıyor. Bu sansür gösteriyor ki özellikle ana akım medya tarafından asıl susturulanlar translar ve onların destekçileridir.”

‘Yaygın yanlış bilgilerin yayılmasına katkıda bulundu’

Metinde gazetenin söz konusu sansüründen dolayı translar konusunda gazeteciliğinin güvenilir olmadığına vurgu yapıldı:

UK Guardian kendini ‘güvenilir gazetecilik’ üreten ve ‘yanlış bilginin yayılmasına karşı balans ayarı’ sağlayan bir gazete olarak pazarlamaktadır. Ancak, bu sansür gösteriyor ki trans insanlar konusunda gazeteciliği güvenilir değildir. Sadece trans insanlarla ilgili medyanın geri kalanında geniş çapta yaygın olan yanlış bilgilendirmelere karşı bir balans ayarı sağlayamamakla kalmamış, ayrıca meşru eleştiriyi sansürleyerek bu yaygın yanlış bilgilerin yayılmasına bilfiil katkıda bulunmuştur.

Butler ilgili röportajda, ‘gender-critical’ grupların aşırı sağ ile hem aktif hem de pasif işbirliği yapmaları nedeniyle bu grupların faşizme karşı mücadelede ‘yararlı”’ olmadıklarını savundu. Bu aşırı sağcı grupların içinde köktendinci, kadın düşmanı, kürtaj karşıtı, beyaz üstünlükçü, Yahudi karşıtı ve homofobik örgütler var. Bu grupların Birleşik Krallık ve Avrupa’da trans karşıtı kampanyalara milyonlarca dolarlık fon sağladığına dair Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi’nin (Southern Poverty Law Centre) ve Avrupa Cinsel ve Üreme Hakları Parlamento Forumu’nun sunduğu kanıtlar var.

Profesör Butler’ın bu gruplar ile Birleşik Krallık’taki ve başka yerlerdeki organize transfobi arasındaki bağlantılarla ilgili endişeleri; Teksas, Polonya ve Macaristan gibi yerlerde olanlar düşünüldüğünde oldukça önemli ve güncel konularla ilgilidir. Bu ülkelerde; kürtaj yasaklarının, LGBTİ+ insanların haklarının geri alınmasının, Yükseköğretimde Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları programlarına siyasi saiklerle getirilen yasaklarla birlikte trans karşıtı çeşitli tedbirler de uygulanıyor.”

‘Haberlerinin inandırıcılığı sorgulanacak’

Metinde, Guardian’ın Profesör Butler’ın röportajına yönelik sansürünü, Birleşik Krallık’taki organize transfobi ile aşırı sağdaki gruplar arasındaki bağlantılar hakkındaki tartışmayı susturma girişimi olarak görüldüğü de eklendi:

Bu nedenle, bu sansürün; The UK Guardian’ın üst düzey yönetimi tarafından yetkinin kötüye kullanılması örneği teşkil ettiğini kanaatindeyiz.

UK Guardian ve Observer’ın translar hakkında inandırıcı, doğru ve güvenilir gazetecilik sağlayamaması durumunda tüm haberlerinin inandırıcılığının ve güveninin sorgulanacağına kaniyiz. Gazete yönetimini bir özür sunarak ve Profesör Butler’ın röportajının sansürlenmiş bölümünü yayınlayarak ilgili röportajın bütünlüğünü, inanılırlığını ve güvenilirliğini yeniden sağlamaları için harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca The UK Guardian’ın mesleki davranış kurallarını idame etmek için harekete geçmesini ve translarla cinsiyet çeşitliliğine sahip insanları etkileyecek konuların doğru, güvenilir bir şekilde ve kapsayıcı haber yorumlarıyla yayınlamasını istiyoruz.”

Metni buradan imzalayabilirsiniz.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.