ManşetTürkiye

Grup Yorum üyesine 39,5 yıl hapis istemi

0
Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan’ın “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla yargılandığı davada 39,5 yıl hapsi istendi

Grup Yorum üyesi Seçkin Taygun Aydoğan’ın da aralarında olduğu 6 sanığın “terör örgütü üyesi olmak, izinsiz gösteri yapmak ve polise direnmek” iddialarıyla yargılandığı davaya devam edildi. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Grup Yorum üyesi Seçkin Taygun Aydoğan, Cemray Baş ve Melis Çitlioğlu katıldı.

Savcı mütalaasını açıkladı

Duruşmada, Savcı İsmail Işık esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı Işık, sanıklar Eser Morsümbül, Cemray Baş, Gürkan Türkoğlu, Seçkin Taygun Aydoğan, Melis Çitlioğlu ve Hazal Kaya’nın “Görevini yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen dağılmamak” suçlarından 10 yıl 3 aydan 39,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı Işık, DHKP/C’ye yönelik yapılan operasyonu protesto etmek için 13 Aralık 2011 tarihinde bazı şahısların Güzeltepe Mahallesi’nde toplandığı ve yola barikat kurarak trafik akışını engellediğini ileri sürdü. Olay yerine giden emniyet güçlerinin olaylara ilişkin 2 adet tutanak düzenledikleri anlatılan mütalaada, ilk tutanakta “olay yerindeki 10-15 kişilik bir grubun polise taşla saldırdığı” bilgisinin yer aldığı ifade edildi. Olaylar sırasında Melis Çitlioğlu, Hazal Kaya, Seçkin Taygun Aydoğan ve Gürkan Türkoğlu’nun yakalandığı mütalaada iddia edildi.

Söz isteyen Aydoğan salondan zorla çıkarıldı

Mütalaanın açıklanmasının ardından Mahkeme Başkanı Ali Alçık, ara kararları açıklamak üzere duruşmayı bitirdiğini açıkladı ve sanıkların salondan çıkarılması talimatı verdi. Bu sırada Grup Yorum üyesi Seçkin Taygun Aydoğan, “14 aydır tutukluyum, konuşmak istiyorum” diyerek söz istedi ve salondan çıkmadı. Bunun üzerine Başkan Alçık, jandarma görevlilerine “Çıkarın dediysek çıkarın, talimatımı yerine getirin” dedi. Ancak Seçkin ve diğer sanıklar slogan atarak bir süre direndi. Jandarma görevlileri sanıkları zor kullanarak salondan dışarı çıkardı.Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren Mahkeme, mütalaaya karşı savunma hazırlaması için sanıklara süre vererek duruşmayı erteledi.

(Turnusol)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.