Dünyaİklim KriziManşet

Greta Thunberg’den Biden’a: İklim hedefleri Paris Anlaşması’ndan uzak

0
 
Thunberg buna rağmen yeni başkanın üslubunu ve yaklaşımını memnuniyetle karşıladığını belirtti
 
MSNBC kanalına konuşan Thunberg’den 20 Ocak’ta göreve başlayan Biden’ın iklim değişikliği politikalarına puan vermesi istendi. Genç aktivist şunları söyledi:
 

 “Bunu isteyeceğiniz kişi ben değilim. Ben yalnızca bir gencim, bu gibi puanlamalar yapma yetkim yok. Bu konudaki fikrim önemsiz. Benim yerime bilime kulak vermeli. Biden’ın politikalarının 1.5 °C’nin altında kalma hedefiyle uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Göreceksiniz ki, hayır, bilimin söyledikleriyle yeterince uyumlu gitmiyor. Bunu ben söylemiyorum, veriler söylüyor. 

Zor olduğunu biliyorum ve dürüst olmak gerekirse şu anda politikacıların yerinde olmak istemezdim. Ne kadar zor olduğunu hayal dahi edemiyorum. Ama Biden’dan yalnızca iklim krizini bir kriz olarak ele almasını istiyorum.”

Thunberg, “Biden seni arasa ve sihirli değneğini kullanabileceğini söylese ondan ne yapmasını isterdin?” sorusuna da “Hiçbir şey. Bu demokratik olmazdı ve demokrasi sahip olduğumuz en değerli şey” yanıtını verdi.

‘Böylesi güçlü insanların benime uğraşması bir iltifat’ 

Greta Thunberg röportajda Trump gibi liderlerin kendisini eleştirmesinin de komik olduğunu söyledi: “Böyle şeylere gülüp geçebilmelisiniz. Böylesi güçlü insanların sizin peşinde olması gerçekten etkili olduğunuz anlamına geliyor. Kendilerine bir tehdit oluşturuyorsunuz ki bunu yapıyorlar. Dolayısıyla bunu bir iltifat olarak görmek lazım.”

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.